Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, aprilie 4, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » ATLETISM: Beatrice Maer a cucerit bronzul la aruncarea discului

ATLETISM: Beatrice Maer a cucerit bronzul la aruncarea discului

maer pe podium

Beatrice Maer s-a prezentat ca fiind sportiva numărul 1 a Clubului Sportiv Şcolar Târgovişte la ediţia din acest an a Campionatului Naţional de Atletism pentru juniori II. Eleva lui Cornel Pătrăşcan a fost singura medaliată a clubului dâmboviţean la întrecerea desfăşurată pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti. Maer şi-a adjudecat medalia de bronz la aruncarea discului, o disciplină în care şi-a propus să se remarce şi mai mult pe viitor.

La ediţia din acest an a Naţionalelor, sportiva de la CSŞ s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului, după ce a bifat o aruncare ce a măsurat 37,66 metri. Campioană la această disciplină a devenit Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) – 44,83 m, iar pe locul 2 a terminat Andreea Lungu (CSŞ C. Istrati) – 37,79 m.

Tot în acest an, Beatrice Maer a devenit campioană naţională la juniori III, la aruncarea greutăţii.