Știri, Muntenia-Sud, România|duminică, aprilie 23, 2017
Sunteți Aici Home » SPORT » ATLETISM: Mihai Fălcescu, argint la Campionatul Balcanic

ATLETISM: Mihai Fălcescu, argint la Campionatul Balcanic

falcescu

Medalie importantă obţinută de atletul Clubului Sportiv Târgovişte, Mihai Fălcescu, la ediţia din acest an a Campionatului Balcanic de alergare montană pentru juniori! Sportivul antrenat de Constantin Muşat a intrat în posesia argintului, după ce s-a clasat cu România pe locul 2 în proba pe echipe. La competiţia găzduită de Buşteni, la sfârşitul săptămânii trecute, România (2h:14.35,30) s-a recunoscut înfrântă de Turcia, echipă care a terminat concursul în 2h:14.20,10.

Fălcescu s-a aflat foarte aproape de a cuceri o medalie şi la individual, dar, în cele din urmă, acesta a finalizat întrecerea pe locul 4. Sportivul clubului târgoviştean a făcut parte din lotul României deoarece la ultima ediţiei a Naţionalelor de alergare montană a devenit vicecampion, în cursa desfăşurată la poale de Bucegi. Fălcescu a fost anul acesta singurul atlet care a reprezentat cluburile dâmboviţene la Balcaniada de alergare montană.