Știri, Muntenia-Sud, România|marți, iunie 25, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » BASCHET: ”Cobrele” le-au făcut pe studente restanțiere

BASCHET: ”Cobrele” le-au făcut pe studente restanțiere

Continuând seria rezultatelor bune, CSM Târgoviște a învins și pe Universitatea Cluj. În meciul de pe malurile Șomeșului Mic, formația din vechea Cetate de Scaun a condus ostilitățile în permanență. Replica studentelor a fost modestă. Chiar în primul sfert elevele lui Dan Fleșeriu și-au asigurat un avantaj consistent de 15 puncte, 13-28. Au jucat dinamic și cursiv.

În următoarea perioadă, vizitatoarele au mai pus la diferență încă 8 puncte, după 13-21. În acest fel, târgoviștencele au intrat în pauza mare cu un avantaj de 23 de punte, 26-49.

În repriza secundă (sferturile 3 și 4) meciul a avut același aspect. Cu târgoviștencele în primul plan, apărându-se exact și bombardând panoul advers. Drept consecință, au câștigat sfertul 3 cu 13-21 și ultimul act cu 18-27. Nu au avut niciun fel de probleme.

Insistența și precizia CSM-ului a fost răsplătită cu o victorie categorică, la 40 de puncte diferență, 57-98.

Gurile de foc ale echipei din Curtea Domnească au fost Coker 24, Givens 16, Watson 13, Poole 11. Au mai fost utilizate și Green 9, Kirberg 8, Dincă 7, Whittington 7, Stoenescu 2.

A fost a treia izbândă din deplasare a CSM-ului în această săptămână, după ce a dobândit pe Târgu Mureș și Rapid.