Știri, Muntenia-Sud, România|luni, octombrie 14, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » BASCHET: CSM Târgovişte, fără replică în faţa Olimpiei Braşov

BASCHET: CSM Târgovişte, fără replică în faţa Olimpiei Braşov

baschet csm targoviste 2

Duminică neagră pentru echipa de baschet feminin CSM Târgovişte! Campioana României a încheiat în genunchi disputa cu Olimpia CSU Braşov, care ar fi trebuit să fie un antrenament util înaintea duelului cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din sferturile de finală ale Cupei.

Pe teren propriu, echipa lui Predrag Vasic a fost depăşită la toate capitolele de ardelence, cedând la final cu scorul de 62-81. Singurul sfert în care dâmboviţencele au ieşit victorioase împotriva Olimpiei a fost cel de-al patrulea, când Tabytha Wampler, Donica Cosby şi Larisa Toma au arătat mai multă precizie la panoul advers. În rest, în primele trei sferturi, CSM-ul a cedat de fiecare dată, nereuşind să opună o rezistenţă pe măasură adversarului.

baschet csm targoviste 1

Într-o dispută controlată în cea mai mare parte de braşovence, Donica Cosby s-a remarcat din plin la CSM, marcând 17 de puncte. De partea cealaltă, Janae Sharpe a fost principala marcatoare a Olimpiei, înscriind 20 de puncte. După „duşul” rece suferit cu formaţia lui Dan Calancea, CSM a înregistrat cea de-a cincea înfrângere în LNBF.

Pentru campioană urmează, miercuri (ora 18:00), un nou meci redutabil în compania lui Sepsi Sfântu Gheorghe ce contează pentru prima manşă a sferturilor din Cupa României.