Știri, Muntenia-Sud, România|duminică, octombrie 25, 2020
Sunteți Aici Home » Sud-Muntenia » Dâmboviţa » BASCHET (F): Divizia A, Finalele, Meciul 2 – Noroc cu carul

BASCHET (F): Divizia A, Finalele, Meciul 2 – Noroc cu carul

ICIM Arad-CSM Târgoviște 87-86 (17-12; 20-23; 17-15; 22-16; 11-10)

Meciul s-a disputat in sala Victoria. Spectatorii 1500.
Au arbitrat: Alexandru Olaru,Bogdan Podar, Ciprian Ciocan.
Observator FRB: Florin Baloșescu.
Arad: Williams 31, Broomfild 18, Coker 16, Boriga 7, Rhoades 7, Engelman 4, Cosby, Crăciun.
Antrenor: Jose Miguel Peres
Târgoviște: Poole 35, Givens 18, Sanford 15, Smith 9, Green 5, Stoenescu 4, Huțanu 3, Jons 1.
Antrenor: Dan Fleșeriu și Marius Dobă
Scor general: 1-1

Echipa din Arad a avut noroc cu carul ]n acest al doilea meci al finalelor campionatului national.A egalat in ultimele zecimi de secundă ale meciului prin Monique Coker cu o aruncare de 3 puncte dupa alte două aruncări ratate de Williams și Engelman.În acest fel scorul a fost 76-76 și s-a disputat o repriză de 5 minute de prelungire. Intr-un hei-rup final, echipa de pe Mureș a câștigat la un punct diferență, 87-86.

Primul sfert aparținut târgoviștencelor care au etalat un joc energic, legat , cu aruncări precise.Si-au atras de partea lor un avans de 5 puncte, 17-22. In a doua perioadă, elevele lui Dan Fleșeriu au apelat la combinatii rapide, solutii simple și o aparare beton.Drept consecință și-au mai adăugat încă 3 puncte la diferență, pe care au mărit-o la 8 puncte.Scorul pauzei 37-45.

In repriza a doua, arădencele au jucat mai îndrazneț și mai energic.Au evoluat repede și riscant.De multe ori au fost ajutate de arbitrii care le-au împins discret de la spate. ICIM a câștigat sfertul 3 cu 17-15.Înaintea sfertului 4, formația din Vechea Cetate de Scaun avea un avans de 6 puncte, 54-60.

Localnicile încurajate de un numeros pubic, care de foarte multe ori și-a dat în petec, au forțat și presat panoul târgoviștean.Ultimile 22 de secunde au fost dramatice.Când mai erau 7 secunde, CSM Târgoviște conducea cu 73-76.Williams a aruncat de 3 puncte, dar a ratat, a imitat-o Engelman, cu mult noroc mingea a ajuns la Coker care a finalizat și a egalat la 76.Sala a fost in delir.

Meciul a intrat în prelungiri.S-a jucat o repriză de 5 minute.Târgoviștencele au condus ostilitătile și pe tabela de marcaj, timp de 4 minute, dar în ultimile 60 de secunde nu a mai ținut ritmul și au pierdut repriza cu 11-10 și meciul cu 87-86.

MVP-ul meciului: Prorche Poole

Următoarele doua meciuri se vor disputa la Târgoviște pe 6 și 7 mai. În caz de victorii, CSM va ieși campioană națională.