Știri, Muntenia-Sud, România|joi, aprilie 9, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » BASCHET: Naţionala lui Cătălin Tănase, în sferturile Campionatului European U16

BASCHET: Naţionala lui Cătălin Tănase, în sferturile Campionatului European U16

Cătălin Tănase - antrenor Naţionala României U16

Echipa naţională de baschet feminin U16 a României a arătat foarte bine în meciurile din faza grupelor Campionatului European. Selecţionata „tricoloră”, antrenată de Cătălin Tănase, s-a calificat în sferturile de finală, după ce a ocupat locul 2 în Grupa D, cu 7 puncte acumulate.

În ultimul joc din grupă, România a făcut spectacol, câştigând meciul cu Macedonia cu 89-34. Împotriva Macedoniei, marcatoarele ţării noastre au fost Dumitrescu (22 p), Spier (15), Csurulya (12), Coroian (10), Păun (4), Ferariu (4), Orban (2) Vati (2), Topan (1), Ghiţă (4) şi Popescu (13), unde ultimele două selecţionate de la CSŞ-CSM Târgovişte.

Până la disputa cu Macedonia, România a mai înregistrat două victorii, împotriva Norvegiei (73-23) şi Belgiei (56-43), dar şi o înfrângere cu Polonia (57-54).

România va întâlni în sferturi, vineri, de la ora 18:00, Finlanda. În aceeaşi fază a întrecerii găzduite de Oradea, se vor mai înfrunta Olanda – Luxemburg, Polonia – Irlanda şi Grecia – Israel.