Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, noiembrie 20, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » BASCHET: Patru din patru! CSM Târgoviște, victorie muncită cu Satu Mare

BASCHET: Patru din patru! CSM Târgoviște, victorie muncită cu Satu Mare

csm-targoviste-baschet

CSM Târgoviște continuă să lege victorie după victorie în Liga Națională de Baschet feminin. Trupa lui Cătălin Tănase a atins, în această seară, cel de-al patrulea succes consecutiv, după ce a trecut de CS Municipal Satu Mare, cu 69-64, la capătul unul joc electrizant. Dâmbovițencele au tras din greu până și-au asigurat victoria.

Ca şi în meciul de la Galați, târgoviștencele au pus osul la treabă după ce au pierdut primul sfert (16-18). Sub încurajările a peste 1.000 de spectatori, CSM-ul târgoviștean a apăsat tot mai mult pedala de accelerație, câștigând fiecare sfert până la final (23-21, 17-15 și 13-10).

Marea dorință de victorie a fostei campioane a României s-a observat în sfertul doi, când a egalat adversarul la 30, iar lovitura fatală a oferit-o în ultima parte a sfertului patru, când a depășit granița celor 59 de puncte, după ce egalitatea a persistat de mai multe ori.

MVP-ul meciului a fost de departe Porche Poole, jucătoare ce a realizat nu mai puțin de 26 de puncte pentru gruparea dâmbovițeană. Până la succesul cu Satu Mare, Târgoviștea le-a mai depășit pe Național Iași, Sespi Sfântu Gheorghe și Phoenix Galați.

Miercuri, de la ora 18:00, tot în Sala Sporturilor din Târgoviște, CSM o va înfrunta pe CSBT Alexandria.

CSM Târgoviște – CSM Satu Mare 69-64 (16-18, 23-21, 17-15, 13-10)

Târgoviște: P. Green (16 p), L. Toma (4), E. Dincă, M. Coker (17), P. Poole (26) – D. Cosby (6), S. Kirberg, A. Vârjoghe, M. Fodor. Antrenor: Cătălin Tănase.

Satu Mare: A. Olah (20), K. Whittington (11), E. Laza (6), K. Baltic (12), M. Tavic (11) – A. Pop, F. Ferenczi, M. Batey (4). Antrenor: Jose Miguel Araujo Peres.