Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, decembrie 13, 2017
Sunteți Aici Home » SPORT » BOX: Aur pentru Cătălin Cristea în Cupa României

BOX: Aur pentru Cătălin Cristea în Cupa României

cristea 1

Pugilistul dâmbovițean Cătălin Cristea a fost strălucitor la ediția din acest an a Cupei României! “Greul” Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a boxat excelent pe întreaga durată a competiției, iar la final s-a clasat pe primul loc la categoria 91 de kilograme. Triplul campion al României a intrat în posesia medaliei de aur după ce a dat de pământ cu cei doi adversari care i-au ieșit în cale.

Sportivul antrenat de Nicu Tamaș a devenit cel mai bun la categoria 91 de kilograme în urma succesului cu băcăuanul Vitalie Mârza din finală. Dâmbovițeanul a trecut în ultimul act al întrecerii de Mârza, cu scorul de 3-2. Până la disputa din finală, Cristea l-a învins în primul meci pe Ionuț Strătinaru, un alt boxer de SCM Bacău.

Tot la ediția din acest an a Cupei, alți doi pugiliști au adus medalii importante pentru CSM Târgoviște. La categoria 52 de kilograme, Gabriel Ștefan a cucerit argintul, iar la 49 de kilograme, Andrei Băjan a intrat în posesia bronzului.