Știri, Muntenia-Sud, România|marți, noiembrie 12, 2019
Sunteți Aici Home » Sud-Muntenia » Călăraşi » CĂLĂRAŞI: Canotori juniori au cîştigat şase medalii la Campionatele Europene organizate în Belgia

Sportivii români au cucerit nu mai puţin de şase medalii de aur, argint si una de bronz, în finalele Campionatelor Europene de Canotaj pentru juniori de la Hazewinkel (Belgia).

Printre medaliați se regăsesc şi doi sportivi legitimați la CSM Călărași: Georgiana Vasile Si Alexandru Chioseaua. Ambii canotori sunt antrenați la Călărași de Daniel Bănățeanu si Eugen Suciu

Georgiana Vasile a castigat Aurul cu echipa de 8 +1 feminin (Paula Logofătu, Diana Mihai, Anca Filip, Simona Napa, Beatrice Parfenie, Mădălina Petreanu, Iuliana Crefelian, Georgiana Palasca, 06:21.30), iar Alexandru Chioseaua, argintul, cu echipajul masculin 4 vâsle (Alexandru Bârsan, Constantin Adam, Adrian Ilie, 06:00.54). Delegația României, condusă de antrenorul federal Dorin Alupei, avea ca obiectiv câștigarea a trei medalii si două clasări pe locurile 4-6. La competiţie au participat, 450 de sportivi în 152 de echipaje de zgomot de 31 de ţari.
România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii (6-1-1), urmată de Italia (2-5-0), Franta (1 -2-0) etc

sursa: adevarul.ro