Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, octombrie 28, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » CUPA ROMÂNIEI: Chindia Târgovişte este în optimi, după un meci cu mult suspans

CUPA ROMÂNIEI: Chindia Târgovişte este în optimi, după un meci cu mult suspans

Chindia Târgoviște – Academica Argeș 2-1 (0-0), după prelungiri. A fost un meci cu de toate al cărui rezultat nu s-a cunoscut până în ultimul minut al prelungirilor. Târgoviștenii au avut mai multă ambiție, s-au dăruit mai mult și au luat desertul mult râvnit, victoria care înseamnă calificarea în turul următor. Acolo va juca cu o echipa din liga întâi.

Prima repriză a fost echilibrată, cu faze la ambele porți. Cele mai notabile ocazii le-au avut Pătulea (2, 17 și 30), Chițu (33), iar de partea cealaltă Popa (8 și 40), Anton (14), Cherchez (15).

În partea a doua a meciului, târgoviștenii au ieșit mai deciși în atac. Au avut posesia, au acționat mai mult în treimea adversă, punând probleme portarului Boșneag. În min.87, un corner executat în gura porții de Anton l-a găsit bine plasat pe Ispas, care a marcat cu capul, 1-0. Când suporterii târgoviștenii se așteptau ca favoriții să câștige după 90 de minute de joc, a venit o dublă greșeală a lui Grigore și Vătavu urmată de un fault asupra lui Kone în suprafața de pedeapsă. Lovitura de la punctul cu var a fost finalizată cu precizie de către Olariu, 1-1.

Au urmat prelungirile cu același suspans. Vătavu (93), Grigore (94), Ispas (98) au ratat din poziții bune. În min. 111, Grigore a fost faultat în careul mare, dar Pătru, din lovitură de pedeapsă l-a remarcat pe veteranul Boșneag. Golul izbăvitor a venit în minutul 115, fiind realizat cu o execuție magistrală de la 30 de metri de câtre Vătavu, 2-1.

Meciul s-a diputat pe stadionul Eugen Popescu. Spectatori 1200. Au marcat:Ispas (min. 87), Vătavu (115/)Olariu (90+3 din 11m). Au arbitrat: Dan Botescu 6,5 (București)-Vasile Popescu 7 (Buzău), Ciprian Geambazu 7 (Bușteni). Cartonașe roșii: Venter min.93 și Pușcaș 111. Omul meciului Denis Ispas.

Chindia: Cristică 7-Pătru 6(cpt), Ispas 7, Vătavu 6,5, C.Dinu 6 (104-Săndulescu)-Penescu 6,5, Voinea 6,5, Anton 6,5, Dobre (89-Cernea 6) 7, Cherchez (70-Grigore 6,5) 6-Popa 6
Rezerve neutilizate: Chiș, B.Dinu, Parghel, Roman
Antrenor: Nicu Croitoru

Academica: Boșneag 7-David 6, Nițu 6,5 (cpt), Marciuc 6, Radu 6-Buia 6,5, Tătar (79-Kone 7), Susu 5,5 (59-Olariu 6,5)-Chițu 6,5, Pătulea 6 (70-Venter)
Antrenor: Marius Baciu
Rezerve neutilizate: Lungu-Stancu, Dedu