Știri, Muntenia-Sud, România|marți, noiembrie 12, 2019
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » DÂMBOVIŢA: Cinci zile de distracţie în Cetatea Târgoviştei! Vezi programul complet!

DÂMBOVIŢA: Cinci zile de distracţie în Cetatea Târgoviştei! Vezi programul complet! 

ziua cetatii targoviste

Oraşul Târgovişte se pregăteşte să îmbrace din nou haina de sărbătoare. Aşa cum ne-au obişnuit de şase ani încoace, autorităţile au pregătit, pentru Zilele Cetăţii, un program deosebit, care să-i mulţumească şi pe cei mici, şi pe cei mari. Anul acesta, manifestările cultural-artistice şi sportive vor debuta vineri, 5 septembrie, şi se vor încheia miercuri, pe 10 septembrie, când vom avea ocazia să-i vedem într-un meci demonstrativ pe fotbaliştii din Generaţia de Aur, în frunte cu căpitanul Gheorghe Hagi.

Program Zilele Cetăţii Târgovişte 2014

Vineri, 5 septembrie

09:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorie (Primăria Târgovişte)
10:00 – Deschiderea Târgului de Anticariat (Piaţa Revoluţiei – Centrul Vechi)
10:30 – Primirea delegaţiilor grupurilor participante la Festivalul Internaţional de Folclor (Primăria Târgovişte)
11:30 – Deschiderea Salonului Editorial IH Rădulescu (Piaţa Revoluţiei – Centrul Vechi)
12:00 – Deschiderea Târgului Meşterilor Populari (Parcul Mitropoliei)
16:00 – Cupa Bugetarului la Tenis de Câmp (Parcul Chindia)
17:00 – Festivalul Internaţional de Folclor (Parcul Chindia – zona ruine)
18:00 – Lansare volum „Prospect de femeie” – Ana Barton (Librăria Fragilistic – fostă Casă a Cărţii)
18:30 – Gala de Excelenţă a Municipiului Târgovişte (Teatrul Municipal Tony Bulandra)
20:00 – Parada Medievală (Traseu: Gara Târgovişte Sud – Bulevardul Carol I – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Curtea Domnească)
21:00 – Scenetă istorică „La curtea lui Vlad Ţepeş” (Curtea Domnească)
21:30 – Proiecţie film, Caravana TIFF (Teatrul de Vară – Parcul Chindia)

Sâmbătă, 5 septembrie

08:30 – Cupa Bugetarului la Tenis de Câmp (Parcul Chindia)
09:00 – Treasure Hunt, vânătoare de comori (Poarta Bucureştilor)
11:00 – Workshopuri medieval: tras cu arcul, lupte, dans medieval, călărie (Curtea Domnească)
12:00 – Spectacol de teatru pentru copii „Visul lui Fundulea” (Teatrul de Vară – Parcul Chindia)
16:00 – Cupa Bugetarului la Tenis de Câmp (Parcul Chindia)
17:00 – Festivalul Internaţional de Folclor (Parcul Chindia – zona ruine)
20:00 – Concert (Parcul Chindia)
21:00 – Scenetă istorică „La curtea lui Vlad Ţepeş” (Curtea Domnească)
21:30 – Film, Caravana TIFF (Teatrul de vară – Parcul Chindia)

Duminică, 7 septembrie

08:30 – Cupa Bugetarului la Tenis de Câmp (Parcul Chindia)
11:00 – Workshopuri medieval: tras cu arcul, lupte, dans medieval, călărie (Curtea Domnească)
12:00 Spectacol pentru copii „Vasilache şi Mărioara” (Teatrul de Vară – Parcul Chindia)
17:00 – Parada de închidere a Festivalului Internaţional de Folclor (Traseu: Gara Târgovişte Sud – Bulevardul Carol I – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia)
18:00 – Reprezentaţii ale grupurilor participante la Festivalul Internaţional de Folclor (Parcul Chindia – zona ruine)
21:00 – Scenetă istorică „La curtea lui Vlad Ţepeş” (Curtea Domnească)
21:30 – Lansare film „America, venim!” (Teatrul de Vară – Parcul Chindia)

Luni, 8 septembrie

10:00 – Slujba religioasă de Sfânta Marie (Catedrala Mitropolitană)
12:00 – Procesiune (Traseu: Biserica Mitropolitană – Bulevardul Mircea cel Bătrân – strada Poet Grigore Alexandrescu – Primăria Târgovişte)
13:00 – Şedinţă festivă Consiliul Local (Primăria Târgovişte)
14:00 – Dezvelirea bustului poetului Grigore Alexandrescu (Casa Memorială Grigore Alexandrescu)
17:00 – Cupa cetăţii la fotbal (Piaţa Tricolorului – Prefectură)

Marţi, 9 septembrie

11:00 – Lansare „Cronologia Enciclopedică a Municipiului Târgovişte” (Primăria Târgovişte)
14:00 – Simpozion Naţional „Şcoala Prozatorilor Târgovişteni” (Biblioteca IH Rădulescu)
17:00 – Cupa Cetăţii la Fotbal (Piaţa Tricolorului – Prefectură)
19:00 – Lansare film-spectacol medieval „Vlad Voievod Drăculea”(Teatrul Municipal Tony Bulandra)
21:00 -Hhamlet (Curtea Domnească)

Miercuri, 10 septembrie

17:00 – Cupa Cetăţii la Fotbal (Piaţa Tricolorului – Prefectură)
19:00 – Meciul vedetelor, Consiliul Local vs. Generaţia de Aur (Piaţa Tricolorului – Prefectură)
21:00 – Hamlet (Curtea Domnească)

 

Adaugă un Comentariu

*