Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, octombrie 24, 2020
Sunteți Aici Home » Sud-Muntenia » Dâmboviţa » DÂMBOVIŢA: „Lăncierii”, pe primul loc în toate ierarhiile

DÂMBOVIŢA: „Lăncierii”, pe primul loc în toate ierarhiile

Chindia Târgovişte – Fortuna POiana Câmpina 2-1 (2-0)

Stadionul Eugen Popescu, teren bun, timp răcoros, spectatori – o mie. Au marcat: Bucă (min. 18), Honciu (min 38), respectiv Năstase (min. 55). Au arbitrat: Marcel Bârsan – 6; Vlad Bârleanu – 7 (ambii din Bucureşti) şi Florin Burlacu – 6,5 (din Urziceni). Observatori FRF: Gheorghe Mihalache (Buzău) şi Constantin Constantinescu (Slatina). Cartonaşe galbene: Pătru, Bucă, Cherchez, Honciu, Anton, Marin – Cristescu, Minciună, Chipirliu. Antrenorul Florin Stăncioiu de la Fortuna a fost eliminat în minutul 59.

Chindia: Popescu – 7; Pătru – 6,5; Ma rin – 7; C. Dinu – 6 (min 81 – C. Căldăraru); Dobrescu – 6,5; Vătavu – 6,5; Honciu – 7 (cpt.); Anton – 6,5; Cherchez – 7 (min 87 – Ghiţă); Văduva – 6 (min. 68 – Grigore); Bucă – 7 (min. 91 – Lungu). Rezerve neutilizate: Omuţ – Pârvu, Voicu. Antrenori: Silviu Dumitrescu, Vasile Bârdeş, George Păsărică.

Fortuna: Zegheru – 5,5; Cristescu – 5,5; M. Marin – 5,5; B. Şandru – 6; Damian – 6,5; Minciună – 7 (min. 68 – Aniţoiu – 6,5); Barbu – 6 (min. 81 – Crasman); V. Munteanu – 6,5; Buhuşi – 5 (min. 33 – M. Camara – 7); Antohi – 5 (min. 33 – Năstase – 7); Chipirliu – 5,5. Rezerve neutilizate: Manyur; Stan; Jugaru. Antrenori: Florin Stănicioiu (59); Costin Plăvache, Bogdan Pârvu.

Echipa din vechea Cetate de Scaun a luat partea leului. A învins rivala şi pretendenta la promovare. A terminat prima în clasamentul sezonului regulat, cu 51 de puncte şi în clasamentul play-off, cu 22 de puncte, plus că are avantajul meciurilor directe.

În prima repriză, „lăncierii” târgovişteni au pus stăpânire pe joc. Au început încrezători partida şi au pus în pericol poarta lui Radu Zegheru. Văduva (4), Vătavu (8) şi Bucă (14) au fost foarte aproape de deschiderea scorului. Insistenţa roş-albaştrilor a fost răsplătită cu gol în minutul 18. Atunci, Honciu a centrat înşelător din careu, portarul Zegheru a fost ezitant şi golgeterul Chindiei, Nelu Bucă, a marcat cu capul, 1-0. Este al optulea gol stagionar al atacantului târgoviştean.

Vizitatorii ripostează ambiţios şi Vătavu (21) respinge cu capul balonul trimis de Chipirliu. „Lăncierii” lui Silviu Dumitrescu împing jocul în jumătatea adversă. Sunt în permanentă mişcare, presingul este constant, impun ritmul jocului. În minutul 38, Văduva trece ca prin brânză de apărătorii prahoveni. A centrat în gura porţii şi Honciu a pus latul pentru 2-0.

Până la sfârşitul primei reprize, am consemnat şuturile expediate de Munteanu (41) şi Honciu (44), dar portarii Popescu, respectiv Zegheru au fost la post.

În minutul 45+1, Dobrescu s-a complicat şi V. Munteanu i-a luat mingea, dar Chipirliu a fost surprins în off-said.

După pauză, echipa din vechea Cetate de Scaun a făcut pasul înapoi. S-a băgat la cutie. „Norocoşii” au urcat în atac. În minutul 55, Minciună a verticalizat jocul, C. Dinu a greşit şi Năstase a bătut plasa porţii lui Popescu, 2-1.

Prahovenii au fost mai ofensivi. Au pus mingea jos şi acest lucru i-a încurcat pe târgovişteni. Năstase (68) şi Aniţoiu (73) l-au remarcat pe portarul POpescu. Pe contră, Honciu (77) a trecut pe lângă majorarea scorului. Bara a fost prietena lui Popescu la şutul din unghi trimis de Damian (83).

În ultimele 10 minute ale meciului, oaspeţii nu au mai adus multe baloane şi mulţi jucători în careul mare al Chindiei. Băieţii lui Mugurel Porumbacu şi-au blindat apărarea, au conservat scorul şi au securizat victoria. Pe contraatac, Ghiţă (90) putea face diferenţa şi mai mare. Am consimţit triumful echipei mai experimentate şi evident mai valoroase asupra celei mobilizată doar de voinţă.