Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iulie 17, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Chindia, răpusă şi de Sepsi Sfântu Gheorghe

FOTBAL: Chindia, răpusă şi de Sepsi Sfântu Gheorghe

chindia

Chindia Târgoviște nu se mai regăsește deloc în meciurile din deplasare. După ce s-a înclinat la Oradea și Brașov, sâmbătă – 29 octombrie, formația dâmbovițeană a cedat și la Sfântu Gheorghe. Roș-albaștrii au pierdut cu Sepsi cu 1-2 și arată tot mai rău în partidele de pe teren străin. Echipa lui Nicu Croitoru a fost depășită la capătul unor faze fixe și a emis pretenții puține pentru un rezultat pozitiv.

Cornerele au reprezentat punctul nevralgic al Chindiei în Covasna. Ambele reușite ale gazdelor au venit în urma unor astfel de lovituri bătute perfect de jucătorii lui Valentin Suciu. Primul gol al gazdelor a picat în minutul 14, când golgeterul Hadnagy a fructificat de lângă bară centrarea lui Minciună. Reușita câștigătoare a covăsnenilor a venit în ultimul minut, după ce Mitra a reluat cu capul assist-ul oferit de Țepeș, tot de la colțul terenului.

Chindia a lăsat impresia doar în ultimele 11 minute ale întâlnirii că poate obține un punct la Sfântu Gheorghe. Dar și așa, reușita lui Neguț de 1-1, din minutul 79 a fost prea puțin, într-un joc în care gazdele au dominat de la un capăt la altul ostilitățile din teren. După cea de cincea înfrângere stagională a reieșit încă o dată că lotul subțire valoric și numeric a tras foarte mult Chindia în jos în ultima perioadă.

Eșecul suferit cu Sepsi a coborât Chindia pe locul 6 în clasament, iar runda viitoare pe “Eugen Popescu” va ajunge liderul Juventus București, care nu prea știe ce înseamnă înfrângerea.

Sepsi Sfântu Gheorghe – Chindia Târgoviște 2-1 (1-0)

Marcatori: Hadnagy (14), Mitra (90)/ Neguț (79).

Sepsi: Niczuly – Chiș, Ursu, Damian, Țepeș – Mitra, Minciună (79 Issa) – Plămadă (60 Huiban), D. Ene (90+3 Burlacu), Tofan – Hadnagy. Antrenor: Valentin Suciu.

Chindia: Meilă (75 Aioani) – Pătru, B. Dinu, Vătavu, Martac – Nisipeanu (75 Anton), L. Mihai, Honciu, C. Stoica (63 Parghel) – Cherchez, Neguț. Antrenor: Nicu Croitoru.