Știri, Muntenia-Sud, România|marți, iulie 7, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Chindia Târgoviște debutat cu stângul în amicale

FOTBAL: Chindia Târgoviște debutat cu stângul în amicale

neicutescu

Chindia Târgoviște a început cu stângul meciurile amicale din această vară. Astăzi, pe teren propriu, gruparea dâmbovițeană a cedat cu 0-2 în fața lui Juventus București, formație nou-promovată în Liga I. Echipa lui Daniel Oprița a marcat câte un gol pe repriză, iar scorul fost deschis de Nisipeanu, după ce și-a înscris în propria poartă, în debutul întâlnirii. Scorul final al partidei a fost stabilit de Buhăescu la începutul actului secund, când a marcat pe lângă Meilă, din zona careului mic. Antrenorul Nicu Croitoru a apelat la serviciile noilor veniți în disputa cu bucureștenii, iar în repriza a doua a dat credit total copiilor de perspectivă de la centrul de juniori. Titulari au început Denis Ciubotariu (19 ani – fundaș) și Mihai Neicuțescu (20 ani – atacant), jucători ce au venit de la echipa U19 al lui Dinamo București. În schimb, în actul secund au fost trimiși în teren Alin Neguț (atacant – FC Aninoasa) și Lucian Acasandrei (fundaș – Flacăra Moreni. Pentru Chindia va urma o serie de antrenamente la propria bază sportivă, iar în perioada 30 iunie – 8 iulie va merge în cantonament la Mogoșoaia. Roș-albaștrii vor susține următoarele amicale în compania lui CS Balotești (12 iulie), Metaloglobus (15 iulie) și SCM Pitești (19 iulie).
Chindia Târgoviște – Juventus București 0-2 (0-1)
Marcatori: Nisipeanu (2-autogol), Buhăescu (51).
Chindia: Aioani – Martac, Ciubotariu, Ispas, Dumitrașcu – Nisipeanu, Honciu, L. Mihai, Stoica – C. Neguț, Neicuțescu. Au mai jucat: Meilă – Acasandrei, Ioniță, Pencea, Șerban, Grigore, Parghel, A. Neguț, Țilică, Năstase, G. Matei și Vârtej. Antrenor: Nicu Croitoru.
Juventus: Stoia n – Beța, Wallace, Neag, F. Ștefan – Blejdea, Mihăescu, Băjenaru, C. Petre – Măzărache, Țîră. Au mai jucat: Brie – Morariu, Benga, Bărbulescu, Carabela, Buhăescu, Zaharia, Buhăescu, Zaharia, Cazan, Neacșu, Stoenac, Bustea. Daniel Oprița.