Știri, Muntenia-Sud, România|luni, octombrie 21, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Flacăra Moreni, specialistă în cucerirea Cupei. FOTO

FOTBAL: Flacăra Moreni, specialistă în cucerirea Cupei. FOTO

flacara moreni 10

Flacăra Moreni a cucerit, marţi după-amiază, Cupa României – faza judeţeană, după ce a nimicit pe Atletic Fieni, cu scorul de 7-0. Gruparea de pe Cricov a răzbunat în disputa cu „cimentiştii” toate nereuşitele din campionat şi a intrat în posesia primului trofeu din acest sezon. Prin succesul cu fienezii, Flacăra a demonstrat încă o dată că este specialistă în adjudecarea competiţiei KO, după ce, acelaşi lucru îl făcuse şi în urmă cu un an, împotriva lui FCM Târgovişte. În disputa cu Atletic, a dominat de la un capăt la altul ostilităţile pe teren şi nu a lăsat adversarului posibilitatea să expedieze nici un şut la „cuibul” lui Păsărică.

flacara moreni 6

Recitalul „lupilor” lui Paraschiv a început în minutul 10, când Iliescu a obţinut o lovitură de pedeapsă şi eliminarea portarului Cucoş, care l-a faultat pe atacantul morenar din postura de ultim apărător. După intrarea între buturi al lui Covaşă, Negrea a transformat fără emoţii penalti-ul (13), iar peste alte două minute, Ciobanu a trimis mingea în propria poartă, la capătul unui assist marca Iliescu, din flancul drept al terenului. Aproape de jumătatea reprizei, şutul deviat al lui Negrea a zguduit transversală, iar cu un minut înainte de intrarea la cabine, M. Plăcintă a ridicat scorul, la unul de neprezentare, spre deliciul celor câteva sute de spectatori, prezenţi în tribunele bătrânului „Eugen Popescu”.

flacara moreni 5

În actul secund, a mai existat doar o singură echipă pe teren, iar „junii” lui „Pară” au oferit un nou recital la poarta fieneză. Până să fie schimbat, Iliescu a înscris pentru 4-0 (48), iar reuşitele lui Cârnaru (dublă -74, 84) şi Huţuşoru (82) au provocat iadul pentru fienezi. După ultimul fluier al arbitrului Catană, morenarii au încins hora bucuriei în aplauzele celor două galerii extraordinare – Peluza „Marian Pârşe” şi Peluza Sud, iar apoi au mers să ridice trofeul oferit de reprezentaţii AJF Dâmboviţa. Cucerirea Cupei a dus Flacăra să salveze într-o măsură sezonul, după ce s-a recunoscut înfrântă de FC Aninoasa în campionat.

flacara moreni 2

Flacăra Moreni – Atletic Fieni 7-0 (3-0)

Marcatori: Negrea (13 – pen), Ciobanu (15 – autogol), M. Plăcintă (44), Iliescu (48), Cârnaru (74, 84), Huţuşoru (82).

Flacăra: Păsărică –Banu, Acasandrei (65 Timofte), Pârvu, Tronaru (46 Palamariu) – L. Plăcintă, M. Plăcintă, Drăgan – Iliescu (49 Cârnaru), Guţă (55 Huţuşoru), Negrea. Antrenor: Gabriel Paraschiv

Atletic: Cucoş – Cucuteanu (65 Vişan), M. Cernea, Ciobanu, Rizescu (12 Covaşă) – Dumitraşcu, G. Mihai (46 Lobodan), Calea, F. Cernea (55 Codroiu)– Sacagiu, Tudorache. Antrenor: Florin Cernea

Stadion „Eugen Popescu” (Târgovişte). Spectatori: 600.

Au arbitrat: Cristian Catană – Răzvan Dobre, Ana Maria Gheorghiţă. Rezervă: Alin Nisipeanu. Observatori AJF: Ioan Negoescu şi Vasile Stroe.

Cartonaşe galbene: Palamariu (69), Drăgan (71)/ Tudorache (45).

Cartonaş roşu: Cucoş (10).

flacara moreni 1 flacara moreni 8 flacara moreni 3 flacara moreni 9 flacara moreni 7

Răspuns la FOTBAL: Flacăra Moreni, specialistă în cucerirea Cupei. FOTO