Știri, Muntenia-Sud, România|marți, noiembrie 30, 2021
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: „Lupii” târgovişteni, fără colţi în faţa Libertăţii Urziceanca

FOTBAL: „Lupii” târgovişteni, fără colţi în faţa Libertăţii Urziceanca

petrolul targoviste 3

Petrolul Târgovişte a irosit, în această după-amiază, şansa de a se apropia de podimului Ligii a 4-a. „Lupii” de lângă Podul „Mihai Bravu” s-au împiedicat de Libertatea Urziceanca şi au cedat, pe teren propriu, cu scorul de 0-1, la capătul unui meci modest.

Gruparea lui Daniel Ivan şi-a asigurat toate punctele în fieful târgoviştenilor pe final de joc, când M. Popa dat lovitura de graţie, cu şase minute înainte de ultimul fluier al arbitrului. Nou-intratul din atacul Libertăţii a înscris la colţul lung, pe lângă Eftimie, după ce a scăpat din marcajul fundaşilor centrali.

Până la reuşita câştigătoare, jucătorii din Urziceanca au mai avut posibilitatea deschiderii scorului în minutul 79, prin acelaşi M. Popa, când s-a aflat faţă în faţă cu portarul târgoviştean. În disputa cu noua ocupantă a locului 4 din campionatul judeţean, Petrolul şi-a creat oportunităţi importante de gol doar în prima repriză, prin Dumitru (25) şi Albu (38). Cei doi petrolişti au testat buturile adverse cu execuţii sub transversală, scoase de fiecare dată de Nedelea în corner, prin reflexe de senzaţie.

petrolul targoviste 1

În condiţiile existente, Petrolul s-a prezentat în acest campionat în faţa echipei din Urziceanca precum un „sparring-partner” de antrenament, după ce s-a înclinat atât în retur, cât şi în tur.

Tot în „intermediara” de astăzi a Ligii a 4-a s-au mai înregistrat următoarele rezultate: Ştiinţa Odobeşti – Luceafărul Dragomireşti 1-5, Gloria Corneşti – Flacăra Moreni 0-4, Voinţa Pierşinari – Comerţul Brezoaele 3-4, CS Petreşti – Recolta Gura Şuţii 1-6, Avicola Tărtăşeşti – Progresul Mătăsaru 2-0 şi PAS Pucioasa – Unirea Cobia 3-0.

În schimb, disputele dintre Unirea Ungureni – Atletic Fieni (se joacă mâine) şi Bradul Moroieni (13 aprilie) au fost amânate.

Petrolul Târgovişte – Libertatea Urziceanca 0-1 (0-0)

Marcator: M. Popa (84).

Petrolul: Eftimie – Petrescu, Jianu, Nicolae, Prisăcaru – D. Tică (82 Manughevici), Bratu, Bratu, Ispas, Dumitru – Albu, Dogaru (73 Grecu). Antrenor: Gogu Bucurică.

Libertatea: Nedelea – Rudaru, F. Popa, Stoian, Vlad (61 Mânzu) – V. Popa (46 Dumitrescu), Tutunaru, Stoica, Ioniţă – Dumitrache (81 Andronache), Greblea (70 M. Popa). Antrenor: Daniel Ivan.

Stadion „Petrolul”. Spectatori: 80.

Au arbitrat: Mihaela Radu – Mihai Motan, Adriana Ghiţă. Observator AJF: Emil Tudor.

Cartonaş galben: V. Popa (30).