Știri, Muntenia-Sud, România|duminică, decembrie 15, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Se simte play-off-ul la Târgovişte! Chindia, succes cu FCM Baia Mare

FOTBAL: Se simte play-off-ul la Târgovişte! Chindia, succes cu FCM Baia Mare

chindia

Chindia Târgovişte a început pozitiv meciurile oficiale din acest an. După o aşteptare de aproape trei luni, roş-albaştrii au reluat jocurile din ultima parte a sezonului regulat printr-o victorie. Elevii lui Nicu Croitoru au depăşit-o, pe teren propriu, pe FCM Baia Mare, fostul lider din B2, cu scorul de 1-0.

Chiar dacă jocul dâmboviţenilor nu a strălucit, aceştia au intrat la final în posesia a toată zestrea de puncte pusă în joc, în urma unui gol marcat de Popa, în prima repriză a întâlnirii. În minutul 26 al meciului, atacantul Chindiei a perforat poarta adversă după ce a fructificat perfect pasa oferită de Vătavu.

Victoria cu FCM Baia Mare a fost una importantă pentru târgovişteni, atâta timp cât gruparea de lângă Turn luptă pentru calificarea în play-off-ul campionatului. La capătul succesului de pe „Eugen Popescu”, Chindia i-a egalat la puncte pe băimăreni, dar în acelaşi timp continuă să fie tot pe locul 4 în clasament, la trei puncte distanţă de noul lider al seriei, CSM Râmnicu Vâlcea.

După ce FC Caransebeş s-a retras din Liga a 2-a, următorul meci în campionat pentru târgovişteni va fi 9 martie, împotriva Metalului Reşiţa. Disputa cu gruparea din Valea Domanului va fi susţinută de roş-albaştrii tot lângă Turnul Chindiei.

Chindia Târgovişte – FCM Baia Mare 1-0 (1-0)

Marcator: Popa (26).

Chindia: Meilă – Pătru, B. Dinu, Vătavu, Martac – Nisipeanu (80 Neniţă), Honciu, Anton, Stoica – Cherchez (88 L. Mihai), Popa (80 B. Vasile). Antrenor: Nicu Croitoru.

Baia Mare: Ormenişan – Oltean (81 Străuţ), Daminuţă, F. Ilie, Duruş – Ignea – Vasilache, Păcurar, Dică (58 Cârjan), Sârbu – Jurj. Antrenor: Dorin Toma.