Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iulie 9, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Succes categoric la Pitești! Chindia a urcat în 16-imile Cupei

FOTBAL: Succes categoric la Pitești! Chindia a urcat în 16-imile Cupei

Sursa foto: Cătălin Clopotaru

Chindia Târgoviște a depășit cu brio turul 4 al Cupei României. Echipa antrenată de Nicu Croitoru s-a calificat, în această după-amiază, în 16-imile întrecerii, după ce a trecut la pas de SCM Pitești, cu 4-1. Într-o dispută în care s-a vizat doar victoria, dâmbovițenii au arătat excelent, obținând un succes de care era mare nevoie.

Târgoviștenii au regăsit din nou gustul victoriei pe stadionul “Nicolae Dobrin”, după ce în ultimele două etape din campionat au cedat de fiecare dată, cu 0-2, în disputele cu Brașov și Mioveni. Împotriva liderului din C3, elevii lui Croitoru s-au autodepășit. După ce piteștenii au deschis scorul, prin Năstăsie (16), dâmbovițenii au restabilit rapid echilibrul pe tabelă, prin Cherchez (22), iar apoi, au trecut în avantaj, la capătul golului semnat de Neguț (28).

Chindia a a jucat foarte bine și în repriza a doua, nelăsând nici o șansă adversarului la victorie. Tot în acest act, scorul a luat proporții în favorea târgoviștenilor, iar Liviu Mihai a realizat “dubla”, într-un decurs de numai cinci minute (53, 58). Calificată în 16-mi, Chindia va aduce pe “Eugen Popescu” un adversar din Liga I.

SCM Pitești – Chindia Târgoviște 1-4 (1-2)

Marcatori: Năstăsie (16)/ Cherchez (22), Neguț (28), L. Mihai (53, 58).

SCM: Dumitrescu – Dinculescu (46 Anghelina), Șerbănică, Cotigă, Negoiță (46 Șandru) – Oancea, David, Șerban, Panait – Năstăsie, Tănasă (64 Barbu).
Antrenor: Nicolae Dică.

Chindia: Aioani – Pătru, Vătavu, B. Dinu, C. Dinu – L. Mihai, Neagoe, Roșciugă (84 Ioniță), Pencea – Neguț (72 Nisipeanu), Cherchez (63 Honciu).
Antrenor: Nicu Croitoru.