Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iulie 9, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Daniel Florea, eroul Astrei în meciul cu Austria Viena, din Europa League

Daniel Florea, în stânga

Dâmbovițeanul Daniel Florea a fost eroul Astrei Giurgiu în meciul cu Austria Viena, ce a contat pentru faza grupelor din Europa League. În meciul de la Viena, câștigat de Astra cu 2-1, după ce giurgiuvenii au întors scorul de la 0-1, atacantul târgoviștean a fost omul providențial din angrenajul lui Marius Șumudică. Intrat pe teren în minutul 61, în locul lui Oros, Florea a restabilit egalitatea la unu în minutul 79, înscriind din fața porții, iar apoi, în ultimele secvețe ale întâlnirii a obținut un penalty, la capătul căruia Budescu a adus victoria Astrei, transformându-l cu precizie. Cu o etapă înainte de finalizarea meciurilor din faza grupelor, Astra se află pe locul 2 în grupa E, cu șapte puncte acumulate, păstrând mari de șanse calificare în primăvara europaenă.

Tot aseară, alți trei dâmbovițeni au trăite momente de bucurie în Europa League. Antrenorii Laurențiu Reghecampf (principal) și Cristian Țermure (secund), dar și atacantul Florin Tănase au obținut o victorie importantă cu Steaua București în grupa L, împotriva turcilor de la Osmanlispor, cu 2-1. Din cauza unei accidentări mai vechi, “Tase” nu a putut evolua cu otomanii, iar reușitele bucureștenilor pe “Arena Națională” au fost semnate de Momcilovic și Tamaș, în actul secund, după ce în prima repriză Osmanlispor a condus cu 1-0. Succesul cu turcii a dus-o pe Steaua să spere și ea la primăvara europeană, după ce se află pe locul 3 în grupă, cu 6 puncte. Pentru a fi sigură că poate continua aventura în Europa League, Steaua este obligată să obțină un rezultat pozitiv cu Villarreal, în deplasare, în ultimul meci din faza grupelor.