Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, decembrie 13, 2017
Sunteți Aici Home » SPORT » JUDO: Campioni naţionali cu echipa Sud Muntenia 3

JUDO: Campioni naţionali cu echipa Sud Muntenia 3

echipa sud muntenia 3

Patru judoka dâmboviţeni au devenit campioni naţionali, la sfârşitul săptămânii trecute, după ce au terminat cu echipa Sud Muntenia 3 pe primul loc în Finala Campionatului Naţional pe Euroregiuni U16, în proba pe echipe. Cvartetul de sportivi dâmboviţeni care au intrat în posesia medaliilor de aur la Focşani, la competiţia dedicată juniorilor 3, i-a cuprins pe Mihai Temelie (cat. 58 kg), Andrei Radu (73 kg) – ambii de la CSŞ-CSM Târgovişte, Dănuţ Pechea (66 kg) şi Horaţiu Mălăeru (60 kg) – ambii de la CS Târgovişte. Echipa Sud Muntenia 3 a reuşit să cucerească titlul de campioană după ce a învins în finală formaţia euroregiunii Moldova 1, cu scorul de 6-1. Pe lângă cei patru judoka dâmboviţeni, echipa Sud Muntenia 3 a mai avut în componenţă sportivi de la alte două cluburi: CSM Piteşti şi CFR Petrom Ploieşti.

Andrei Moga, medaliat cu bronz

La acelaşi concurs, dar în proba individuală, Andrei Moga de la CSŞ-CSM Târgovişte a reuşit să cucerească medalia de bronz, la categoria 38 de kilograme. Sportivul antrenat de Romel Muşa s-a clasat pe ultimul loc al podiumului, după ce l-a învins în finala mică a întrecerii pe colegul său de club, Andrei Gheorghe. Tot la individual, pe lângă cei doi sportivi, CSŞ-CSM Târgovişte a mai mizat pe Rebeca Dumitru (48), Mihai Temelie (55 kg), Andrei Radu (73 kg) şi Eric Pătulea (+81 kg), dar toţi au suferit înfrângeri în primele trei tururi ale concursului. Pe de altă parte, ultimul sportiv a părăsit turneul de judo găzduit de oraşul Focşani accidentat destul de serios.