Știri, Muntenia-Sud, România|joi, aprilie 2, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » JUDO: Sportivii de la CSŞ-CSM Târgovişte, de 13 ori pe podium la ultimul concurs al anului!

judoka-css-csm

Sportivii de la CSȘ-CSM Târgoviște au încheiat la înălțime Festivalul Românesc. Judoka antrenați de Romel Mușa au reușit să urce în numeroase rânduri pe podiumul de premiere la turneul internațional desfășurat la București. Dintre cei 25 de sportivi deplasați în Capitală, cele mai bune rezultat a fost obținute de Andrei Radu (cadeți – U18) și Alexandru Matei (juniori – U21). Andrei a terminat pe primul loc la categoria 90 kilograme, iar Alexandru la 73 de kilograme, după ce a depășit un brazilian în finală.

Pe locul 2 au încheiat competiția Erika Moise (40 kg), Eric Pătulea (+90 kg) – ambii cadeți U18, Ioana Stănescu (29 kg), Larisa Marin (32 kg), Oana Marinescu (copii U14) și Vanessa Tolea (36 kg – copii U12). De asemenea, pe ultimul loc al podiumului au terminat Sebastian Moisică (46 kg), Ana Popa (32 kg) – ambii copii U12, Antonia Vasalache (29 kg), Bianca Savu (44 kg) – ambii copii U14 și Andrei Moga (50 kg – cadeți U18).

Aproape de podium s-au clasat Daniel Grigorov (42 kg – copii U12), Dănuț Popa (38 kg), Robert Stan (46 kg), Cristian Bădiță (42 kg) și Xenia Chițu (36 kg) – toți copii U14.

Cele 13 poziționări podium la Festival l-au bucurat nespus de mult pe antrenorul Romel Mușa. Dintre Sportivii de la CSȘ-CSM Târgoviște care au părăsit competiția în primele tururi au fost Iustin David (24 kg), Rareș Șendroiu (30 kg), Alexandru Bălașa (30 kg), Ion Alessio (46 kg) – toți copii U12, Radu Fidel (46 kg – copii U14), Antonio Sava (60 kg – jun U21), iar Mihai Temelie a fost eliminat în recalificările categoriei 73 de kilograme, pentru cadeți U18.

Festivalul Românesc a fost ultimul concurs din acest an la care au mai participat judoka de la CSȘ-CSM Târgoviște.