Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, iunie 6, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » JUDO: Vanessa Tolea, campioană naţională la Timişoara

JUDO: Vanessa Tolea, campioană naţională la Timişoara

vannesa pe podium

Vanessa Tolea reprezintă una dintre sportivele de mare viitor de la CSŞ-CSM Târgovişte. Micuţa judoka a devenit la Timişoara noua campioană a României la Naţionalele de U10 – U11. Sportiva descoperită de Romel Muşa a intrat în posesia medaliei de aur la categoria 32 de kilograme, la Under 11. Cea mai preţioasă medalie a venit după ce a luptat excepţional pe întreaga durată a concursului şi a câştigat toate meciurile numai prin ippon.

„Sunt foarte bucuros de cum s-a prezentat Vanessa la aceste Naţionale. A ridicat sala în picioare şi a obţinut toate victoriile numai prin ippon. A confirmat încă o dată că este o sportivă de mare viitor”, ne-a precizat Romel Muşa, după încheierea întrecerii.

În urmă cu un an, Vanessa a fost campioana României la categoria 29 de kilograme, dar la Under 10.

Tot la Naţionalele de la Timişoara, Ana Popa a cucerit medalia de bronz, la categoria 29 de kilograme, la Under 11. În schimb, Alessio Ion a ratat la mustaţă bronzul, după ce a încheiat competiţia pe locul 5, la Under 10, în limitele categorie 42 de kilograme.