Știri, Muntenia-Sud, România|luni, iunie 1, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » K1: 3 medalii din 3 posibile la Cupa României pentru Clubul „Marin Marius Mihai Martial Arts” Târgovişte!

marin marius mihai martial arts 1

Cupa României K1 Light Freestyle Kickboxing, competiţie care s-a desfăşurat în acest week-end la Buzău, a fost una de succes pentru cei trei sportivi care au reprezentat Clubul „Marin Marius Mihai Martial Arts” Târgovişte. Fraţii David şi Gabriel Marin şi-au adjudecat aurul, iar colegul lor Cosmin Ionuţ Pescariu, aflat la prima sa participare într-un concurs, a fost medaliat cu argint la categoria 80 kg juniori K1 Light.

„Asociaţia noastră a reuşit, în ultimii trei ani, rezultate foarte bune pentru judeţul Dâmboviţa, printre cele mai bune din ţară la arte marţiale de contact. Ne-am trecut în palmares medalii europene de Wushu Kung Fu şi medalii mondiale de K1. Anul 2017 a fost excelent din punct de vedere competiţional, chiar dacă ne-am descurcat foarte greu, financiar vorbind. Banii pentru deplasări au fost puţini şi au provenit din buzunarul personal şi din cel al prietenilor. Tuturor celor care ne-au susţinut, le mulţumesc şi pe această cale. Mi-aş dori ca, de anul viitor, să fim ajutaţi de autorităţi, după meritele noastre”, ne-a declarat antrenorul Marin Marius Mihai.

marin marius mihai martial arts 2La Cupa României K1 Light Freestyle Kickboxing organizată la Buzău, David Marin a concurat la categoria 65 kg şi a reuşit să câştige prin superioritate tehnică. Anul acesta, târgovişteanul a fost medaliat cu bronz la Campionatul Mondial Unificat K1, organizat în Italia. Fratele său, Gabriel, a obţinut la Buzău aurul categoriei 60 kg, după o luptă în care a reuşit să-şi determine adversarul să abandoneze. Sportivul este campion mondial K1 Full şi K1 Light, titluri adjudecate în Italia. De asemenea, cei doi fraţi sunt, din luna mai 2017, şi vicecampioni europeni la Wushu Kung Fu.

Organizatorii Cupei României K1 Light Freestyle Kickboxing au premiat, pentru rezultatele înregistrate, şi Clubul „Marin Marius Mihai Martial Arts” Târgovişte.