Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, noiembrie 20, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » KARATE: Sportivii din Cornu, Prahova, au obţinut şase medalii la Campionatul European de Karate Wado-kai

karate cornu 1

Patru sportivi legitimați la Asociaţia Clubul Sportiv KOKKI (ACS KOKKI) din comuna Cornu, judeţul Prahova, au participat la cel mai important eveniment din Europa dedicat Karate-ului Wado-kai: Campionatul European de Karate Wado-kai 2014, care s-a desfăşurat în localitatea Reading din Marea Britanie.

Copiii au obţinut 6 medalii (3 de argint, 3 de bronz) la categoriile kumite individual, kata şi kumite pe echipe. Medaliaţii din acest an sunt: Marius Popa (locul III – kumite individual băieţi, 10-11 ani, – 1.45m; locul II – kata echipe băieţi, 10-11 ani; locul II – kumite echipe băieţi, 10-11 ani) şi Bianca Voica (locul III – kumite individual fete, 12-13 ani, – 48 kg; locul III – kata echipe fete, 12-13 ani; locul II – kumite echipe fete, 12-13 ani. Aceștia au făcut parte, împreună cu Alexandru Tudose şi Andrei Munteanu, din echipa națională a României, alături de alți sportivi de la cluburile IKUEIKAN (București) și TAKEDA (Alexandria). Lotul a fost condus de Sensei Nobuyuki Nukina (5DAN JKF).

karate cornu 2

„Dorim să mulțumim părinților și sponsorilor care ne-au sprijinit pentru a face posibilă deplasarea sportivilor de la ACS KOKKI din Cornu în Anglia: SC Swisscaps România SRL, SC Technophar Equipment&Service SRL. Cu ajutorul acestora, sportivii noștri au beneficiat de echipament complet de protecție și de plata taxelor de participare la competiție” a menționat Flavian Grădeanu, Președintele Asociaţiei Clubul Sportiv KOKKI.

Sportivii participanți la acest eveniment au fost selecționați în urma Campionatului Național de Karate Wado-kai, ce a avut loc la Drobeta Turnu Severin, în luna aprilie. Astfel, câștigătorii locurilor I, II și III au fost aleși pentru a merge în Marea Britanie, la Campionatul European.

De asemenea, în perioada 2 – 9 noiembrie alţi sportivi legitimaţi la ACS KOKKI au participat la o tabără de karate organizată de Federaţia Română de Karate prin programul Pierre de Coubertin, sub sloganul “Copiii – Educaţie prin Karate!”. Programul s-a încheiat printr-o competiţie de karate, intitulată “Cupa Pierre de Coubertin”, la care sportivii ACS KOKKI au obţinut următoarele rezultate: Ioana Diaconu – locul III, Ştefania Morozan – locul II, Claudiu Stoian – locul II şi Alexandru Dobre – locul III.