Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, noiembrie 25, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » LUPTE: Georgiana Burduf, calificată la pas în finala CN pentru juniori I

LUPTE: Georgiana Burduf, calificată la pas în finala CN pentru juniori I

burduf

Georgiana Burduf a reuşit, la sfârşitul săptămânii trecute, calificarea în finala Campionatului Naţional de lupte pentru juniori I – U18-U20. Sportiva de la CSŞ Târgovişte a acces în ultimul act al competiţiei după ce s-a remarcat din plin în turneul de calificare desfăşurat la Bacău.

La întrecerea din oraşul lui Bacovia, eleva lui Cornel Cornea şi Georgiana Filip a încheiat concursul pe primul loc, la categoria 48 de kilograme.

Pe lângă Georgiana, un al sportiv de la CSŞ Târgovişte care s-a calificat în finala concursului naţional a fost şi Narcis Popescu. Acesta a obţinut biletul pentru întrecerea finală, după ce a terminat în primele 12 locuri, la categoria 96 de kilograme.

De asemenea, George Toma, luptător legitimat la CS Târgovişte va merge şi el în ultimul act al Campionatului Naţional de juniori I, după ce a reuşit o clasare în primele zece locuri, în limitele categoriei 74 de kilograme.

Etapa finală a Naţionalelor de lupte pentru juniori I va avea loc la Craiova, în a doua jumătate a lunii aprilie.