Știri, Muntenia-Sud, România|duminică, decembrie 15, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » SUCCES: CS Rizea Wushu Târgovişte, 14 medalii din 18 posibile la Cupa României Wushu Kung Fu

medaliati-rizea-wushu

Multiplu campion naţional la Wushu Kung Fu, jandarmul dâmboviţean Constantin Rizea face minuni cu copiii pe care-i pregăteşte! În acest week-end, tânărul antrenor şi sportivii săi au obţinut 14 medalii (5 de aur, 4 de argint şi 5 de bronz) din 18 posibile la Cupa României Wushu Kung Fu, competiţie organizată în Bucureşti.

Au urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere: Costache Alexandru (8 ani), Bilea Luca (11 ani), Stoica Stefan (11 ani), Popa Mihnea (9 ani) şi Tache Rareş (9 ani). Cu argint, au fost răsplătiţi: Bazalău Ciprian (8 ani), Pencea Alexandra (11 ani), Mainea Antonio (6 ani) şi Barbu Alexandru (10 ani). S-au întors cu medalii de bronz: Mateescu Beatrice Elena (8 ani), Tomescu Alexandru (7 ani), Spulbăr Florin (8 ani), Rizea Rareş (8 ani) şi Milea Rareş (7 ani).

Chiar dacă nu au urcat pe podium în acest week-end, merită felicitări şi ceilalţi patru componenţi ai lotului Clubului Sportiv Rizea Wushu pentru Cupa României, pentru că şi ei au fost la înălţime şi doar neşansa a făcut să nu cucerească medalii: Mateescu Alexandru (10 ani), Dumitrescu David (10 ani), Petre Darius (10 ani) şi Oancea Alexandru (17 ani).

„Mulțumesc din suflet părinților pentru că au făcut posibilă participarea copiilor la Cupa României Wushu Kung Fu. Mulțumesc, de asemenea, domnului comandant Teodor Cernat pentru susținere și înțelegere. An de an, reușesc să aduc rezultate foarte bune și să fac o imagine frumoasă Jandarmeriei Române, structură din care fac parte”, ne-a declarat Constantin Rizea.

În luna iunie, sportivii de la CS Rizea Wushu Târgovişte au obţinut şase medalii de aur, două de argint şi cinci de bronz la Campionatul Naţional. Între concurenţi s-a aflat chiar şi antrenorul Constantin Rizea, care a obţinut locul I la Categoria Veterani. Anul acesta, Clubul Sportiv Rizea Wushu a fost prezent şi la Campionatul European de Wushu Kung Fu, unde a obţinut o medalie de bronz, prin Matei Andrei Cornel (17 ani).

Urmează, pe 17 decembrie, Cupa Rizea Wushu, competiţie la care şi-a anunţat deja participarea Clubul Sportiv kombat Spirit din Bucureşti.