Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, iunie 6, 2020
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » PREMIERE: Lista câştigătorilor Olimpiadei Naţionale de Chimie 2017

PREMIERE: Lista câştigătorilor Olimpiadei Naţionale de Chimie 2017 

Haidu-Gerea Paul, marele câştigător al Olimpiadei Naţionale de Chimie, Târgovişte - 2017

Este cu adevărat plăcut să te afli printre sute de copii extraordinari, în cazul de faţă printre cei mai buni elevi chimişti, participanţi la faza naţională a olimpiadei de specialitate şi concurenţi pentru un loc în lotul care va reprezenta România în etapa internaţională. Anul acesta, Olimpiada Naţională de Chimie s-a desfăşurat la Târgovişte, graţie rezultatelor obţinute de elevii din judeţ anul trecut, iar astăzi a fost momentul premianţilor.

CITEŞTE ŞI: Cei mai buni elevi chimişti din România se întrec la Târgovişte

„A fost o olimpiadă care a reunit 361 de elevi din cele 41 de judeţe şi municipiul Bucureşti, la toate cele cinci clase, de la a VIII-a până la a XII-a. Cred că aţi împărtăşit experienţe, aţi învăţat şi lucruri noi şi plecaţi mai bogaţi în experienţă, în prietenii, de aici, de la Târgovişte. Se cuvine să mulţumim foarte-foarte mult Inspectoratului Şcolar al Judeţului Dâmboviţa pentru efortul pe care l-a făcut pentru găzduirea acestei ediţii a olimpiadei. Nu în ultimul rând, mulţumim Universităţii Valahia, care a găzduit proba practică pentru clasele a IX-a până la a XII-a, colegilor din Comisia Centrală, care au lucrat o săptămână de dimineaţă până seara pentru a ajunge la acest punct final – premierea celor mai buni elevi”, a spus prof. Daniela Bogdan – inspector general în Ministerul Educaţiei.

Lista premianţilor

Clasa a VIII-a, 90 de participanţi
Locul I – Bodrogean Mircea Raul, Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti
Locul II – Turda Raul Tudor, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare
Locul III – Lile Tudor, Liceul Teoretic „Adam Muller Guttenbrunn” Arad

De la stânga la dreapta: Bodrogean Mircea Raul, Turda Raul Tudor şi Lile Tudor (Clasa a VIII-a)

De la stânga la dreapta: Bodrogean Mircea Raul, Turda Raul Tudor şi Lile Tudor (Clasa a VIII-a)

Clasa a IX-a, 63 de participanţi
Locul I – Stan Teodora, Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti
Locul II – Ardelean Emeric Claudiu, Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare
Locul III – Murariu Dănuţ, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani

De la stânga la dreapta: Stan Teodora, Ardelean Emeric Claudiu şi Murariu Dănuţ (Clasa a IX-a)

De la stânga la dreapta: Stan Teodora, Ardelean Emeric Claudiu şi Murariu Dănuţ (Clasa a IX-a)

Clasa X-a, 67 de participanţi
Locul I – Călina Florian Chiriac, Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova
Locul II – Lupu Valentin Răzvan, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Ploieşti
Locul III – Ariton Cristian Teodor, Colegiul Naţional „Sf. Sava” Bucureşti

De la stânga la dreapta: Călina Florian Chiriac, Lupu Valentin Răzvan şi Ariton Cristian Teodor (Clasa a X-a)

De la stânga la dreapta: Călina Florian Chiriac, Lupu Valentin Răzvan şi Ariton Cristian Teodor (Clasa a X-a)

Clasa a XI-a, 110 participanţi
Locul I – Cozma Tudor Cristian, Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iaşi
Locul II – Mihalcea Ştefan Andrei, Colegiul Naţional „Sf. Sava” Bucureşti
Locul III – Neagoe Dan Mircea, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa

De la stânga la dreapta: Cozma Tudor Cristian, Mihalcea Ştefan Andrei şi Neagoe Dan Mircea (Clasa a XI-a)

De la stânga la dreapta: Cozma Tudor Cristian, Mihalcea Ştefan Andrei şi Neagoe Dan Mircea (Clasa a XI-a)

Clasa XII-a, 33 de participanţi
Locul I – Haidu-Gerea Paul, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa
Locul II – Tanasov Andrei, Colegiul Naţional „Gheorghe Vrănceanu” Bacău
Locul III – Smarandache Vlad Mihai, Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti

De la stânga la dreapta: Haidu-Gerea Paul, Tanasov Andrei şi Smarandache Vlad Mihai (Clasa a XII-a)

De la stânga la dreapta: Haidu-Gerea Paul, Tanasov Andrei şi Smarandache Vlad Mihai (Clasa a XII-a)

Comisia a acordat şi numeroase menţiuni şi menţiuni speciale. Între cei recompensaţi cu astfel de distincţii, regăsim şi şase elevi din judeţul Dâmboviţa: Cuculea Andra Cristina, Oprea Constantin Adrian – Colegiul Naţional „Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte (Clasa a IX-a); Bulai Eusebiu Christian, Oprea Alexandra Nicoleta – Colegiul Naţional „Nicolae Titulescu” Pucioasa, Râncă Elena Adriana – Colegiul Naţional „Ienăchiţă Văcărescu” (Clasa a XI-a) şi Mirescu Teodor Răzvan – Liceul Teoretic „I.C. Vissarion” Titu (Clasa a XII-a).

„Dragi elevi, vă mulţumesc din suflet că în această perioadă aţi crescut IQ-ul municipiului Târgovişte până la cote foarte înalte şi vă doresc mult succes în continuare. Sunt absolut convins că dintre voi vom avea miniştri, inspectori generali… Decideţi voi, că puteţi fi ceea ce vreţi”, a fost mesajul prof. Sorin Ion – inspector şcolar general ISJ Dâmboviţa.

S-au acordat şi premii speciale pentru cel mai bun punctaj obţinut la fiecare probă, teoretică şi practică, după cum urmează:
– Clasa a VIII-a: Bodrogean Mircea Raul – Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti (teorie – 92,10 puncte) şi Bejan Alexandra – Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri” Galaţi (practică – 92 puncte).
– Clasa A IX-a: Ardelean Emeric Claudiu – Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare (teorie – 94,50 puncte) şi Diţă Alexa Maria – Colegiul Naţional „Sf. Sava” Bucureşti (practică – 78,50 puncte).
– Clasa X-a: Călina Florian Chiriac – Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova (teorie – 90,25 puncte) şi Lupu Valentin Răzvan – Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Ploieşti (practică – 100 puncte).
– Clasa XI-a: Ungureanu Daniel Cristian – Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti (teorie – 95 puncte) şi Ştefan Gabriela – Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Alexandria (practică – 100 puncte).
– Clasa XII-a: Haidu-Gerea Paul, de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Constanţa, a obţinut cel mai mare punctaj şi la proba teoretică (88 puncte), şi la cea practică (81,25 puncte).

Inspectoratul Şcolar Dâmboviţa a acordat, cu ajutorul sponsorilor, două premii speciale, pentru cel mai bun rezultat obţinut de elevii din lotul care a reprezentat judeţul la faza naţională a Olimpiadei de Chimie: Mirescu Teodor Răzvan (teorie – 59 puncte, practică – 38,25 puncte) – clasa XII-a, Liceul Teoretic „I.C. Vissarion” Titu şi Bulai Eusebiu Christian (teorie – 61,50 puncte, practică – 93 puncte) – clasa XI-a, Colegiul Naţional „Nicolae Titulescu” Pucioasa.

Au fost aplaudaţi la scenă deschisă nu doar cei mai buni elevi chimişti din România, ci şi talentaţii elevi ai judeţului Dâmboviţa care au susţinut momente artistice în cadrul festivităţii de premiere.

Sponsorii Olimpiadei Naţionale de Chimie, Târgovişte 2017: Conpet, Geo-Sting, Rondocarton, Vio Trans Grup, IRCAT-CO, BCR, MERK, HeidelbergCement România, Romstyl Impex, Avigeo, Nimet, Ilva Impex, Vădan SRL, Federaţia Sindicatelor din Agricultură „Terra”, PS ROMSTYLE, Expert Recycling, Asociaţia de Părinţi „Ienăchiţă Văcărescu”, Asociaţia de Părinţi „Constantin Carabella”, Trading Farm L&V SRL Moreni, U.V. SERVICE, ADI Cable SRL Târgovişte, Grani Prod,Original Com SRL şi Minianthy SRL.

Adaugă un Comentariu

*