Știri, Muntenia-Sud, România|joi, noiembrie 14, 2019
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » PROGRAM: Vlad Miriţă deschide seria concertelor dedicate Zilelor Cetăţii Târgovişte

PROGRAM: Vlad Miriţă deschide seria concertelor dedicate Zilelor Cetăţii Târgovişte 

Sursa foto: www.agro-tv.ro

Anul acesta, „Zilele Cetăţii Târgovişte” se desfăşoară în perioada 8 – 13 septembrie. Participanţii se vor putea bucura de teatru în aer liber, proiecţii de film, jazz, concerte de muzică uşoară, spectacolul istoric „Jurământul lui Vlad Vodă Drăculea”, fotbal demonstrativ, activităţi sportive tip concurs şi ateliere medievale. De asemenea, tinerii vor fi provocaţi să participe la o competiţie de idei cu privire la modul de desfăşurare a ediţiei de anul viitor a Zilelor Cetăţii.

Administraţia locală a alocat 614.000 lei (6,14 miliarde lei vechi), la care se adaugă sponsorizări în valoare de 77.000 lei (77 milioane de lei vechi). 

PROGRAM COMPLET ZILELE CETĂŢII 2015

Marți, 8 septembrie

11:00 – Prezența oficialităților la slujba religioasă prilejuită de sărbătoarea Nașterii Sfintei Fecioare Maria – Ocrotitoarea municipiului Târgoviște – Locație: Mitropolia Târgoviște
12:00 – Procesiune Mitropolia Târgoviște – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domească – Curtea Domnească
13:00 – Ședința Festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște – Locație: Curtea Domnească
17:00 – Garda Cetății – Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor – Parcul Chindia
18:00 – Deschidere Târgul de Anticariat – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
20:00 – Cetatea Artei – Concert Vlad Miriță – Locație: Curtea Domnească
21:00 – Proiecție film – Locație: Teatrul de Vară

Miercuri, 9 septembrie

11:00 – Teatru copii – Desene pe asfalt, face painting, animație tematică – Locație: Teatrul de Vară
16:00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp – Locație: Parcul Chindia (terenuri)
16:00 – Deschidere zona tineret – Free Spirit – Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)
17:00 – Garda Cetății – Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor – Parcul Chindia
18:00 – Teatru copii în cartiere – Locație: Micro II – Parcul Norocel
20:00 – Cetatea Artei – Teatru: Visul lui Fundulea (o producție a Teatrului Tony Bulandra) – Locație: Curtea Domnească
21:00 – Proiecție film – Locație: Teatrul de Vară

Joi, 10 septembrie

10:00 – 23:00 – Târgul de Anticariat – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
11:00 – 23:00 – Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, Manifestări gratuite – Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)
11:00 – Zona copii – Teatru, Desene pe asfalt, face painting – Locație: Teatrul de Vară
11:00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație:Parcul Chindia (Ruine)
16:00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp – Locație: Parcul Chindia (terenuri)
16:00 – Deschidere Târgul Meșterilor Populari – Locație: Parcul Mitropoliei
17:00 – Garda Cetății – Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor – Parcul Chindia
17:00 – 19:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
18:00 – Teatru pentru copii în cartiere – Locație: Micro IX – Parcul Așchiuță
18:00 – Gala de Excelență a Municipiului Târgoviște – Locație: Teatrul Tony Bulandra
20:00 – Cetatea Artei – Concert Jazz – Florin Răducanu – Locație: Curtea Domnească
21:00 – Proiecție film – Locație: Teatrul de Vară

Vineri, 11 septembrie

09:00 – 21:00 Turneul CUPA CETĂȚII LA FOTBAL și FOTBAL – TENIS – Locație: Sala Polivalentă
10:00 – 23:00 – Târgul de Anticariat – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
10:00 – 23:00 – Târgul Meșterilor Populari – Locație: Parcul Mitropoliei
11:00 – 23:00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke – Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)
11:00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, pace paintig – Locație: Teatrul de Vară
11:00 – 13:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
16:00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp – Locație: Parcul Chindia (terenuri)
17:00 – Garda Cetății – Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor – Parcul Chindia
17:00 – 19:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
18:00 – Teatru pentru copii în cartiere – Locație: Micro XI – Locul de joacă
18:00 – Vârsta de Aur – Recital Fanfară – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsnicie – Locație: Parcul Chindia (Foișor)
19:00 – Cetatea Artei – Recital Orchestra Simfonică Muntenia – Locație: Curtea Domnească
19:30 – PARADA ZILELOR CETĂȚII TÂRGOVIȘTE – Traseu: Gara Târgoviște – B-dul Carol I – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia
20:45 – Spectacol fachiri, joggleri – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
21:00 – Spectacolul istoric Vlad Voievod Drăculea – Asociația Culturală Lupii Albi. Participă actorii: Bogdan Jianu, Carmen Tănase, George Alexandru, Ioan Isaiu etc. – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
22:00 – Proiecție film – Locație: Teatrul de Vară

Sâmbătă, 12 septembrie

09:00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp – Locație: Parcul Chindia (terenuri)
09:00 – 21:00 Turneul CUPA CETĂȚII LA FOTBAL și FOTBAL – TENIS – Locație: Sala Polivalentă
10:00 – Vânătoarea de Comori – Interact Târgoviște – Locații: Obiective turistice din Târgoviște
10:00 – 23:00 – Târgul de Anticariat
11:00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric Asociația „6 Dorobanți” – Asociația Deutche Freikorps – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
10:00 – 23:00 – Târgul Meșterilor Populari – Locație: Parcul Mitropoliei
11:00 – 23:00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de idei – Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)
11:00 – Zona copii – Teatru, desene pe asfalt, face paintig – Locație: Teatrul de Vară
11:00 – 13:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
16:00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp – Locație: Parcul Chindia (terenuri)
16:00 – Turul Cetății Târgoviște pe bicicletă / Opriri la obiective de interes cultural – istoric de pe raza municipiului Târgoviște – Plecare: Primăria Târgoviște
17:00 – Garda Cetății – Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor – Parcul Chindia
17:00 – 19:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
18:00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric – Asociația „6 Dorobanți” – Asociația Deutche Freikorps – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
18:00 – Teatru pentru copii în cartiere – Locație: Micro VI – Locul de Joacă (Gr. Nr.16)
18:00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară – Locație: Parcul Chindia (Foișor)
19:00 – Cetatea Artei – Prezentare de Modă – Atelier by Lukyana Gropescu – Locație: Curtea Domnească
20:00 – CONCERT – Artiști locali şi Alina Eremia, HOLOGRAF, ȘTEFAN BĂNICĂ – Locație: Piața Tricolorului
22:00 – Proiecție film – Locație: Teatrul de Vară

Duminică, 13 septembrie

09:00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp – Locație: Parcul Chindia (terenuri)
09:00 – 13:00 – Turneul CUPA CETĂȚII LA FOTBAL și FOTBAL – TENIS – Locație: Sala Polivalentă
10:00 – 23:00 – Târgul de Anticariat
11:00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric – Asociația „6 Dorobanți” – Asociația Deutche Freikorps – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
10:00 – 23:00 – Târgul Meșterilor Populari – Locație: Parcul Mitropoliei
11:00 – 23:00 Zona tineret – Free Spirit / Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de ideo – Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)
11:00 – Crosul Cetății
11:00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, face paintig – Locație: Teatrul de Vară
11:00 – 13:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
13:00 – Finala Turneului CUPA CETĂȚII LA FOTBAL
14:00 – Meci demonstrativ de Fotbal – Tenis
15:00 – CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL vs. NAȚIONALA ARTIȘTILOR FOTBALIȘTI – Locație: Sala Polivalentă
17:00 – Garda Cetății
17:00 – 19:00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale – Locație: Parcul Chindia (Ruine)
18:00 – Teatru în cartiere – Locație: Micro V – Locul de Joacă
18:00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară – Locație: Parcul Chindia (Foișor)
18:00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric – Asociația „6 Dorobanți” – Asociația Deutche Freikorps – Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)
20:00 – CONCERT Naționala Artiștilor Fotbaliști: ALB NEGRU, Aurelian Temișan, Adrian Enache, Cornel Păsat etc. – Locație: Piața Tricolorului
22:00 – Proiecție film – Locație: Teatrul de Vară
23:00 – FOC DE ARTIFICII

Adaugă un Comentariu

*