Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, noiembrie 13, 2019
Sunteți Aici Home » Sud-Muntenia » Dâmboviţa » Tenis: Laurenţiu Erlic, victorii pe linie în Campionatul Germaniei pe echipe

Tenis: Laurenţiu Erlic, victorii pe linie în Campionatul Germaniei pe echipe

erlic laurentiu

Tenisul german i-a priit de minune târgovişteanului Laurenţiu Erlic. Stabilit de ani buni în Germania, fiul antrenorului de la CS Târgovişte, Sorin Erlic, şi-a găsit la Versmold a doua casă. Alături de echipa acestei localităţi, dâmboviţeanul a ajuns să fie de neînvins în primul tur al Campionatului pe echipe al Germaniei în sală. TP Versmold a încheiat pe locul I prima fază a întrecerii, iar dâmboviţeanul a fost de neînvins la fiecare apariţie pe teren. În turul inaugural, echipa lui Erlic a învins cu scorul de 6-0, pe TC Hilstrup 1, pe teren propriu, iar în runda a doua a trecut cu acelaşi rezultat, în deplasare, de TV Feldmarkdorsten. În schimb, în următoarele două etape, TP Versmold, a ieşit câştigătoare, după ce a învins, de fiecare dată cu 5-1, pe TC Iserlohn şi pe TC Bielefeld. Împotriva tuturor adversarilor din primul tur, Erlic a câştigat toate meciurile, atât la simplu, cât şi la dublu. La TP Versmold, dâmboviţeanul de 29 ani a ajuns titular de drept al echipei. Pe 16 ianuarie, TP Versmold va întâlni pe TC Halle, pentru accederea în turul secund al Campionatului pe echipe al Germaniei.