Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, august 8, 2020
Sunteți Aici Home » SPORT » TENIS: Vasile Duță, de la CS Târgovişte, învingător la “Trofeul 4 Tenis”

TENIS: Vasile Duță, de la CS Târgovişte, învingător la “Trofeul 4 Tenis”

vasile duta

Târgovișteanul Vasile Duță a intrat rapid în posesia primului trofeu din acest an. Tenismenul de la CS Târgoviște a câștigat, la începutul acestei săptămâni, “Trofeul 4 Tenis”, concurs găzduit de orașul Ploiești. Sportivul antrenat de Sorin Erlic s-a impus la categoria U14, iar în cadrul turneului final al întrecerii acesta a obținut trei victorii din tot atâtea jocuri.

Succesele lui Duță la Ploiești au venit împotriva lui Alin Bara (TC Fibec Câmpina) – 6-3, 6-3, Radu Moraru (CS AMP Gold Club Ploiești) – 6-2, 6-2 și Mihai Marin (CS Unirea Urlați) – 6-3, 6-2. La primul turneu al anului, Campionatul Național de Iarnă U14, dâmbovițeanul a fost eliminat în turul 2.

Câștigătoare a devenit și Oana Marinescu

“Trofeul 4 Tenis” a fost cucerit și de Oana Marinescu, jucătoare a clubului Sorana Sport Club Târgoviște. Eleva lui Florin Râpeanu a terminat pe primul loc tot la categoria U14. În meciurile turneului final, târgovișteanca le-a depășit pe Ștefania Pantaia (AS Double Tenis Club) – 7-6 (5), 1-6, 6-4, Irina Iurea (CS AMP Gold Club Ploiești) – 6-4, 6-0 și pe Andreea Cristea (Club Sportiv Tenis) – 6-1, 6-2.