Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, aprilie 14, 2021
Sunteți Aici Home » SPORT » TENIS: Vasile Duță, finalist la turneul de consolare Iraklio Junior

TENIS: Vasile Duță, finalist la turneul de consolare Iraklio Junior

vasile duta

Târgovișteanul Vasile Duță a încheiat într-o notă pozitivă concursul internațional Iraklio Junior Tournament, desfășurat la sfârșitul lunii martie în Grecia. După ce a fost eliminat în calificări pentru tabloul principal, dâmbovițeanul s-a revanșat în turneul de consolare și a terminat pe locul 2, la categoria Under 14.

În finala întrecerii de consolare, Duță a cedat în fața unui alt român, Alexandru Stupar, cu scorul de 2-6, 4-6. În schimb, în semifinale l-a depășit pe elvețianul Ioannis Von Meyenburg (6-4, 3-6, 10-8), iar în sferturi pe polonezul Jurek Ohme (7-6, 6-3). În calificările pentru accesul pe tabloul principal al turneului, târgovișteanul a fost învins de grecul Basilis Voltirakis, cu 6-7 (3), 1-6.

În următoarea perioadă, Duță va lua parte la alte două turnee internaționale găzduite de Albania, primul va fi Tirana Open U14, iar al doilea National Sport Park Open U14.