Știri, Muntenia-Sud, România|duminică, septembrie 22, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » TENIS: Vasile Duţă s-a calificat în finală la TTM Cup

TENIS: Vasile Duţă s-a calificat în finală la TTM Cup

Vasile Duţă, în dreapta

Vasile Duţă se simte excelent la turneul internaţional de tenis TTM Cup U12. Sportivul de la CS Târgovişte a acces în finala competiţiei după ce a obţinut victorii pe bandă rulantă la întrecerea găzduită de Chişinău.

Pentru a-şi luat „bilet” pentru ultimul act, dâmboviţeanul a trecut, în semifinale, de ucraineanul Oleksiy Kalynyuk, cu scorul de 7-5, 6-2. Până la disputa cu jucătorul din ţara vecină, Duţă i-a învins în fazele anterioare pe Mihai Coman (ROM) – 7-6 (6), 6-7 (3), 6-4, în sferturi, Alexandru Chitorca (MDA) – 6-0, 6-1, în turul 2 şi pe Ivan Tibulski (MDA) – 6-1, 6-0, în turul 1.

În finală, Duţă îl va înfrunta pe ucraineanul Daniil Soboliev. La dublu, târgovişteanul s-a oprit în semifinale, după ce a făcut pereche cu Mihai Coman. Binomul român a fost depăşit de perechea ruso-moldoveană Maxim Dontsov/ Maxim Cazac, cu 2-6, 2-6.

La acelaşi turneu, dar la feminin, Oana Marinescu (Sorana Sport Club Târgovişte) s-a oprit în primul tur la simplu şi în semifinale la dublu.