Știri, Muntenia-Sud, România|marți, septembrie 17, 2019
Sunteți Aici Home » SPORT » TENIS: Vlad Breazu, locul 2 la Selectia U13

TENIS: Vlad Breazu, locul 2 la Selectia U13

foto-selectia-u13

Târgovișteanul Vlad Breazu a terminat pe locul secund turneul de Selecție U13, desfășurat la Centrul Național de Tenis din București. Sportivul Clubului Dinamo București a ratat trofeul pus în joc, după ce a suferit două înfrângeri în cadrul întrecerii finale. În urma evoluțiilor excelente arătate, concursul a fost câștigat de Matei Palcău, de la Știința Constanța.

Breazu a câștigat cinci meciuri și a pierdut două la turneul final. Învingător a ieșit în fața jucătorilor Răzvan Aghion (CS CFR Iași) – 6-2, 7-5, Alexandru Stupar (CSM Sibiu) – 6-2, 6-2, Mihnea Zaharia (Dinamo) – 1-6, 6-2, 7-5, Liviu Zamfirache (CSȘ Slobozia) – 6-1, 6-3 și Dario Ciobotaru (Dinamo) – 2-6, 7-5, 7-5. În schimb, s-a recunoscut înfrânt de câștigătorul Matei Palcău (1-6, 1-6) și de Adrian Gheorghe (CSM Brăila), cu 4-6, 7-5, 3-6. Pe de altă parte, pe tabloul de calificări, Breazu l-a eliminat pe fostul său coleg de la CS Târgoviște, Andrei Voican, cu 6-3, 6-1.