Știri, Muntenia-Sud, România|marți, noiembrie 21, 2017
Sunteți Aici Home » SPORT » VOLEI: Târgoviştencele au pierdut Cupa Balcanică! Illbank Ankara a câștigat competiţia

În Cupa Balcanică participă echipe din această peninsulă care au avut o clasare în campionatul național, în prima parte a ierarhiei. La această competiție participă de obicei echipe din Turcia, Serbia, România, Grecia, Bulgaria.

La ultima ediție disputată la Ankara (4-6 octombrie) au participat doar trei echipe, CSM Târgoviște (România), Illbank Ankara (Turcia) și Maritza Plovdiv (Bulgaria). După primele două etape, echipa din Bulgaria a pierdut șansa la locul întăi, fiind învinsă cu 3-1, de Ankara și 3-0 de Târgoviște. Două echipe și-au disputat întâietatea, CSM Târgoviște și Illbank Ankara.

Echipa din vechea Cetate de Scaun a învins cu 3-0 (25-17,25-22, 25-17) pe Maritza Plovdiv. Meciul a durat doar 79 de minute. Echipa antrenată de Dragan Nesic nu a avut niciun fel de emoții în acest meci. Dar, în finală, CSM Târgoviște a pierdut cu 1-3, în fața echipei din Turcia, Illbank Ankara. În acest fel, echipa din Țara Semilunei a luat vizele pentru competiția Challange Cup.