Connect with us

SOCIAL

NU-I DE GLUMĂ! Condamnat la închisoare fiindcă n-a plătit pensia alimentară copiilor!

De obicei, când unul dintre părinţi dispare de acasă, divorţează şi uită de copii, instanţele de judecată când se ajunge la un proces de abandon de familie sau de stabilire a pensiei alimentare sunt indulgente. Iată că, la Botoşani, un bărbat care, după ce s-a despărţit de soţie, în 2011, a uitat să se mai achite de obligaţiile de părinte, a fost condamnat serios de judecători. Fapt care ar trebui să îi pună pe gânduri pe cei care au comportament asemănător.

Publicat

pe

De obicei, când unul dintre părinţi dispare de acasă, divorţează şi uită de copii, instanţele de judecată când se ajunge la un proces de abandon de familie sau de stabilire a pensiei alimentare sunt indulgente. Iată că, la Botoşani, un bărbat care, după ce s-a despărţit de soţie, în 2011, a uitat să se mai achite de obligaţiile de părinte, a fost condamnat serios de judecători. Fapt care ar trebui să îi pună pe gânduri pe cei care au comportament asemănător.

„Condamnă pe inculpatul I.J , pentru săvârşirea infracţiunii de abandon de familie, prev. şi ped. de art. 378 alin. 1 lit. c Cod penal, la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare. În temeiul art. 378 alin. 5 Cod penal şi art. 92 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani.

În temeiul art. 93 alin. 1 Cod penal obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Botoşani, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă.

În temeiul art. 93 alin. 2 lit. b Cod penal, impune inculpatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către Serviciul de Probaţiune Botoşani sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate”, se prcizează în decizia instanţei, dată la sfârşitul lunii ianuarie 2018.

Şi ca să fie tacâmul complet, pentru fapta sa, bărbatul trebuie să mai efectueze şi muncă neremunerată în folosul comunităţii, la Primăria Hilişeu Horia sau la Direcţia Judeţeană de Drumuri şi Poduri, scrie Botoşăneanul.ro.

Citește mai departe
Reclamă
Click pentru a comenta

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Călăraşi

Polițist din Călărași, locul II la concursul de tir sportiv „Cupa Poliției Capitalei”

Publicat

pe

de

Subinspectorul de poliție Olaru Ioan Robert din cadrul IPJ Călărași, Biroul Pregătire Profesională, s-a clasat pe locul II la concursul de tir sportiv „Cupa Poliției Capitalei”.

Evenimentul, la care au participat peste 90 de polițiști, a fost organizat cu ocazia Zilei Poliției Române, de către IPA Regiunea 4 București, în parteneriat cu Direcția Generală de Poliție a Municipiului București.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Citește în continuare

SOCIAL

Elevi și studenți traficanți de droguri. Fiul unui secretar de stat făcea parte din rețea

Publicat

pe

Aproximativ 20 de elevi și studenți sunt cercetați de procurorii DIICOT pentru trafic de droguri. Tinerii și adolescenții anchetați se pare că fac parte dintr-o rețea care distribuia droguri în școli și licee din București.

Pe surse, am aflat că printre cei aduși la audieri se află și odraslele unor funcționari de rang înalt în instituțiile statului. Ar fi vorba despre un elev, fiul unui secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe, și un alt elev, fiul unui specialist în cadrul Direcției Naționale Anticorupție.

Grupul de traficanți și-ar fi început activitatea de distribuire a droguri către elevii din Capitală în anul 2022. Un gram de cocaină era vândut cu 100 de euro. Pentru marijuana se solicita 50 de euro per gram. În urma perchezițiilor, oamenii legii au descoperit mai multe tipuri de droguri. Şapte tineri au fost reţinuţi, iar alţi trei au fost puşi sub control judiciar.

“Operaţiunea Meduza”, cum a fost intitulată această acțiune de către procurori, a fost declanșată după ce mai multe eleve au leşinat în toaleta unei şcoli din centrul Bucureştiului. Au fost audiați și părinții suspecților. Culmea, unii dintre aceștia au declarat anchetatorilor că știau de dependența copiilor.

Dosarul este unul complex. Procurorii au suspiciuni că numărul de suspecți ar fi mult mai mare.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Citește în continuare

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite

Politică de cookies | Politică de confidențialitate

© 2014 - 2018 incomod-media.ro. Toate drepturile rezervate. ISSN 2285-7095 | Dezvoltare Web FN WEB SOFT

Web Analytics
View My Stats