Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, iunie 19, 2021
Sunteți Aici Home » SPORT » FOTBAL: Chindia Târgoviște, o primă repriză excelentă în amicalul cu SCM Argeș Pitești

SCM Argeș Pitești-Chindia Târgoviște 1-2 (0-2). Au macat pentru Chindia Vătavu (min 17) și Popa (33). Meciul s-a disputat pe stadionul Nicolae Dobrin II.

Târgoviștenii au făcut o primă repriză foarte bună. Au practicat un joc exact, bine articulat tactic, anihilând firava ofensivă argeșană. Atacurile au fost lucide și așezate. Linia de fund a arătat un joc exact, în timp de mijlocașii au desenat trasee ofensive. În această perioadă, „lăncierii domnești” au marcat două goluri prin Vătavu și Popa.

După pauză, roș-albaștrii nu au mai construit cu migală, iar jocul nu a mai fost verticalizat. Argeșenii (antrenați de Adrian Dulcea) s-au energizat și au redus din diferență din penalty.

La Chindia eu evoluat: Chiș-Pătru,Vătavu, Ispas, C.Dinu-Dobre, Anton, Parghel, Voinea, Cherchez-Popa. Au mai jucat: Omuț-B.Dinu, Daia, Lădaru, Neacșu, Roman, Săndulescu, Ghinea, D.Gheorghe.Nu au putut juca Cristică, Cernea și Grigore (accidentați).

Miercuri (13 august), Chindia jocacă la Bascov, în Cupa României, cu AS Valea Ursului (liga a 4-a, Argeș).