ACTUALITATE
DÂMBOVIŢA: Schimbarea mentalităţilor, reper asumat la Şcoala Corbii Mari!
Astăzi, s-a desfăşurat la Şcoala Corbii Mari, judeţul Dâmboviţa, o dezbatere ce a avut ca scop identificarea problemelor care afectează comunitatea şi găsirea unor soluţii posibile de rezolvare a acestora. Au participat: elevi, părinţi, cadre didactice, medic, poliţist, reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar – prof. Elena Mosor, mediului privat, societăţii civile şi, evident, ai administraţiei publice locale. A răspuns invitaţiei organizatorilor şi primarul comunei, Ionuţ Bănică.
Astăzi, s-a desfăşurat la Şcoala Corbii Mari, judeţul Dâmboviţa, o dezbatere ce a avut ca scop identificarea problemelor care afectează comunitatea şi găsirea unor soluţii posibile de rezolvare a acestora. Au participat: elevi, părinţi, cadre didactice, medic, poliţist, reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar – prof. Elena Mosor, mediului privat, societăţii civile şi, evident, ai administraţiei publice locale. A răspuns invitaţiei organizatorilor şi primarul comunei, Ionuţ Bănică.

„Vă mulţumim pentru multele lucruri bune făcute pentru această şcoală, de la începutul mandatului. Am simţit multă susţinere din partea Primăriei Corbii Mari”, a spus prof. Aura Bârdeş – director adjunct al şcolii Corbii Mari şi coordonator al proiectului.
Activitatea, intitulată „Cafenea publică”, face parte din proiectul „Împreună pentru o comunitate şcolară mai bună!”, iniţiat de Şcoala Corbii Mari, în parteneriat cu Şcoala Dragomireşti, OMV Petrom – principalul finanţator, Art Fusion, BCR Grup, Poliţia de Frontieră Română şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Dâmboviţa.
Discuţiile s-au purtat în jurul a şase teme: diferenţe generate de mediul socio-economic; subfinanţarea sistemului educaţional; climat nefavorabil la orele de curs/rezultate slabe la evaluările naţionale; schimbarea mentalităţii (De ce trebuie? Unde scrie?); violenţa verbală/fizică în mediul şcolar; absenteism/abandon şcolar.

Coordonatoarea proiectului, prof. Aura Bârdeş, a pledat pentru o dezbatere sinceră, cerându-le celor prezenţi să pună punctul pe i, să vadă lucrurile la modul real, fiindcă numai astfel pot fi identificate soluţii pentru fiecare problemă în parte.
„Toate părerile sunt importante şi orice idee poate fi minunată. Spuneţi-le, aşadar, cu încredere! Schimbarea începe cu noi”, a fost îndemnul Aurei Bârdeş.
Până la finalul anului şcolar, vor mai fi organizate alte trei activităţi în cadrul proiectului „Împreună pentru o comunitate şcolară mai bună!”, inclusiv o întâlnire „Teatru Forum”.

ACTUALITATE
Competiții sportive sub egida „Iubim Dâmbovița”, de „Zilele județului”

Ieri – 5 iunie 2026, au pornit și competițiile sportive organizate cu ocazia „Zilelor Județului Dâmbovița”. Președintele Consiliului Județean, Corneliu Ștefan, a fost prezent la deschiderea Campionatul Județean de tenis de câmp „Iubim Dâmbovița”.
„Competiția reunește sportivi din județ, într-o atmosferă plină de energie, ambiție și fair-play, unde contează nu doar rezultatul, ci și bucuria jocului și respectul față de adversar. Sportul rămâne un prilej firesc de apropiere între oameni, iar acest campionat ne arată exact acest lucru: comunitate, mișcare și pasiune”, a spus Corneliu Ștefan.

S-a dat apoi startul Campionatului Județean de fotbal. Au nitrat în joc echipe din mai multe localități ale județului. Tot ieri, a demarat și Campionatul Județean de Baschet 3×3 sub aceeași titulatură inspirată „Iubim Dâmbovița”
„Formatul dinamic 3×3 a adus în competiție echipe din județ, într-un joc plin de ritm și spectacol sportiv, unde fiecare punct contează”, a transmis președintele Consiliului Județean Dâmbovița – Corneliu Ștefan.
ACTUALITATE
Gala Rotary Club Târgoviște, o pledoarie pentru excelență, comunicare, implicare și solidaritate

Încă o reușită marca Rotaru Club Târgoviște s-a consumat, zilele trecute, la Teatrul Tony Bulandra din Târgoviște. Peste 150 de invitați au participat la cea de-a doua ediție a Galei „Rotary Club”, eveniment desfășurat sub titulatura „Viitorul începe cu noi toți”.
Cea mai emoționantă parte a acestei manifestări a reprezentat-o premierea a 13 elevi care au obținut rezultate remarcabile la disciplinele matematică, chimie, sport, muzică, arhitectură, arte vizuale, limbii neogrecești și educație rutieră. Organizatorii Galei „Rotary Club” au acordat tinerilor merituoși diplome de excelență, medalii și premii în bani.
Toți cei prezenți au putut urmări piesa „Aparențele înșală”, pusă în scenă de actorii Teatrului Tony Bulandra. De asemenea, în cadrul Galei au susținut recitaluri soprana Anisia Pristavu și pianistul Efrem Bate.
În cadrul evenimentului, artistul Corneliu Drăgan-Târgoviște a primit titlul de Membru de Onoare al Rotary Club Târgoviște, iar Gabriel Vlad a devenit oficial membru al organizației.
11 tablouri realizate de elevii artiști plastici de la Liceul de Arte „Bălașa Doamna” au fost scoase la licitație. Fondurile rezultate urmează să fie folosite pentru finanțarea proiectelor educaționale și comunitare ale clubului.
Gala Rotary Club Târgoviște a putut fi organizată cu sprijinul sponsorilor, al voluntarilor Interact și Rotaract și al numeroșilor parteneri care susțin activitatea Rotary în comunitatea dâmbovițeană.

Dâmboviţaacum o săptămânăHoțul care a terorizat Târgoviștea a fost arestat!
SOCIALacum o săptămânăArme scoase la vânzare în oborul săptămânal. Polițiștii au reținut două femei și un bărbat
ACTUALITATEacum 3 zileTârgoviște. A fost redeschis ștrandul de la Complexul de Natație. Program și tarife aici!
Dâmboviţaacum o săptămânăDeclarația video postată pe Facebook i-a adus sancțiuni primarului de la Produlești și echipei de fotbal
ACTUALITATEacum 3 zileProgram integral Zilele județului Dâmbovița, 4-7 iunie 2026
ACTUALITATEacum o săptămânăSuper program pentru copii, de 1 iunie 2026, în Parcul Orășenesc Titu
Dâmboviţaacum o săptămânăConferință de alegeri la TSD Dâmbovița. Bogdan Istrate va fi noul lider al organizației de tineret
ACTUALITATEacum o săptămânăGura Șuții. Competiție intercomunală de fotbal „Cupa Trandafirilor – GAL Valea Mătăsarului”, ediția I























