Connect with us

Prahova

PRAHOVA: Vânătoare nocturnă neautorizată, încheiată la Poliţie!

Poliţiştii din Mizil, judeţul Prahova, au prins în flagrant, noaptea trecută, doi bărbaţi care braconaseră un misteţ pe fondul de vânătoare din zona comunei Jugureni. Asupra acestora au fost găsite două arme de vânătoare, deţinute legal, şi opt cartuşe, din care unul tras, iar în apropiere a fost descoperit mistreţul care abia fusese doborât.

Publicat

pe

Poliţiştii din Mizil, judeţul Prahova, au prins în flagrant, noaptea trecută, doi bărbaţi care braconaseră un misteţ pe fondul de vânătoare din zona comunei Jugureni. Asupra acestora au fost găsite două arme de vânătoare, deţinute legal, şi opt cartuşe, din care unul tras, iar în apropiere a fost descoperit mistreţul care abia fusese doborât.

Armele şi muniţia au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor, iar mistreţul a fost predat reprezentanţilor AJVPS, în vederea depunerii la sediul autorităţilor sanitar-veterinare. În cauză, a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de uz de armă fără drept și vânătoare neautorizată.

Flagrantul a fost organizat cu sprijinul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Prahova. La acţiune au participat şi doi reprezentanţi ai AJVPS.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Protest al Partidului Acțiunea Conservatoare în fața Poliției Județene Prahova

Publicat

pe

Foto cu caracter ilustrativ

Astăzi – 24 iunie 2026, la ora 19:00, membrii și simpatizanții Partidului Acțiunea Conservatoare vor protesta în fața sediului IPJ Prahova. Totul a plecat de la faptul că polițiștii prahoveni au deschis dosar penal, spun activiștii ACT, împotriva petiției civice Stop Legea Vexler.

„Din oficiu. Fără nicio plângere. Fără victime. Fără niciun incident. Motivul? Două panouri de reclamă pe DN1, în Băicoi, care trimit la un site de strângere de semnături. Atât.

Au decis că un panou care cheamă cetățenii să semneze poate fi cercetat penal pentru materiale fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

Vorbim despre o campanie cu aproape 70.000 de semnături. Cu adresă. Cu reprezentanți asumați public. Cu o inițiativă legislativă deja depusă în Parlament.

Și exact asta e problema cu Legea Vexler. Nu apărăm extremismul. Apărăm dreptul de a exista ca voce incomodă fără să fii distrus printr-un dosar penal deschis din birou, fără fapte, fără victime, fără nimic.

Ce se întâmplă în Prahova nu este poliție. Este poliție politică.

Venim să le spunem că nu ne e frică. Că fiecare dosar deschis împotriva libertății aduce mai mulți oameni în stradă, nu mai puțini.

Dacă ești în Prahova sau din apropiere și vrei să aperi libertatea, vino și tu”, transmit reprezentanții Partidului Acțiunea Conservatoare într-un comunicat de presă.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Prahova

Incendiu la o grădiniță din Prahova. 29 de copii și 3 cadre didactice s-au autoevacuat

Publicat

pe

Grădinița din Țărculești, județul Prahova – comuna Gornet-Cricov a luat foc, în această dimineață. Incendiul s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 50 mp la nivelul acoperișului. Cele 3 cadre didactice și 29 de copii s-au autoevacuat în siguranță – ne informează ISU Prahova. Nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale. Copiii au fost transportați acasă cu microbuzul școlar.

La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD de la Garda de Intervenție Urlați, o autospecială de stingere de la Punctul de Lucru Apostolache, precum și o autospecială de stingere și o autospecială de primă intervenție și comandă de la Detașamentul Mizil.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite