Connect with us

ÎNVĂŢĂMÂNT

MĂSURĂ: Probele de BAC, reprogramate din cauza iernii!

Vremea nefavorabilă a impus reprogramarea examenelor de Bacalaureat. Ministerul Educaţiei a decis ca probele de evaluare a competenţelor din cadrul primei sesiuni, care trebuiau să se desfăşoare astăzi şi mâine, să fie reprogramate în alte zile, în funcţie de cum va evolua vremea.

Publicat

pe

Vremea nefavorabilă a impus reprogramarea examenelor de Bacalaureat. Ministerul Educaţiei a decis ca  probele de evaluare a competenţelor din cadrul primei sesiuni, care trebuiau să se desfăşoare astăzi şi mâine, să fie reprogramate în alte zile, în funcţie de cum va evolua vremea.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

La Universitatea „Valahia” din Târgoviște, rezultatele din liceu continuă să conteze și după admitere

Publicat

pe

Universitatea „Valahia” din Târgoviște oferă absolvenților de liceu cu performanțe deosebite oportunitatea de a beneficia de „Bursele speciale pentru susținerea activităților elitelor”, finanțate din venituri proprii.

Aceste burse se adresează candidaților admiși în anul I care, în perioada liceului, au obținut distincții la olimpiade și concursuri școlare naționale sau internaționale recunoscute de Ministerul Educației și Cercetării ori care au făcut parte din loturile olimpice naționale sau internaționale, în domenii de studiu corespunzătoare, înrudite sau relevante pentru programul de licență ales.

Această formă de sprijin poate fi cumulată, în funcție de situația fiecărui student, cu alte categorii de burse acordate de universitate, oferind acces la mai multe surse de susținere financiară.

Cei interesați de „Bursele speciale pentru susținerea activităților elitelor” pot depune solicitările la începutul perioadei de studii, la secretariatele facultăților, împreună cu actele doveditoare. Această facilitate se acordă pentru un an universitar, iar informații suplimentare privind metodologia de atribuire pot fi obținute la numărul de telefon 0245.206.101.

Pentru acordarea acestei forme de sprijin, candidații trebuie să fie admiși și înmatriculați într-un program de licență al Universității „Valahia” din Târgoviște. Înscrierile pentru sesiunea din luna iulie se realizează online, pentru toate cele zece facultăți ale instituției, iar informațiile despre oferta educațională, calendar și actele necesare sunt disponibile pe site-ul https://admitere.valahia.ro/

Reclama

În fiecare an întâlnim tineri care ajung la admitere cu un portofoliu impresionant de rezultate. Prin această inițiativă, universitatea târgovișteană susține parcursul educațional al absolvenților care intră în comunitatea sa academică.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

13 iulie 2026: Începe admiterea la liceu. Repartizarea computerizată va avea loc pe 22 iulie 2026

Publicat

pe

Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița ne informează că, în perioada 13 – 20 iulie 2026, în unitățile școlare, se vor desfășura  activități privind admiterea în învățământul liceal. Practic, se va proceda la completarea opțiunilor în fișele de înscriere de către absolvenții clasei a VIII-a și de către părinții acestora, asistați de diriginții claselor a VIII-a; completarea fișelor de înscriere de către absolvenții clasei a VIII-a care doresc să participe la admitere în alt județ și depunerea/transmiterea fișelor, conform procedurii stabilite de Comisia națională de admitere; introducerea în baza de date computerizată (în aplicația informatică centralizată) a datelor din fișele de înscriere; verificarea de către părinți și candidați a corectitudinii datelor din fișa listată de calculator, corectarea eventualelor greșeli în baza de date computerizată și listarea fișelor corectate din calculator, operațiuni ce se vor realiza utilizând aplicația informatică centralizată.

„Ministerul Educației și Cercetării a pus la dispoziția elevilor și a părinților Ghidul pentru admiterea la liceu, în anul școlar 2026-2027, un îndrumar pentru alegerea unui profil liceal potrivit fiecărui elev.

Unitățile de învățământ liceale sunt selectate de către elevi și părinți  conform unor coduri a căror listă este publicată pe site-ul IȘJ Dâmbovița https://www.isj-db.ro/public/public/upload/manager/files/Admitere/2026/Codurile%20scolilor%20pentru%20ADLIC.pdf

Ierarhia la nivel judeţean a absolvenţilor claselor a VIII-a, alături de listele cu specializările, liceele şi şcolile din judeţe a fost publicată pe site-ul https://admitere.edu.ro/

Elevii din alte județe, care optează pentru înscrierea în unitățile de învățământ liceal din județul Dâmbovița, pot completa fișele cu opțiuni fie în școala de proveniență, în aplicația special destinată acestei înscrieri, fie în centrul special de admitere organizat la sediul  Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița, Târgoviște, Calea Domnească nr. 127, cam. 11, et. II.

Reclama

Candidaţii pot participa la repartizarea computerizată într-un singur judeţ. Înscrierea candidaţilor care doresc să participe la admiterea computerizată în alt judeţ se realizează la unitatea de învăţământ din care provin candidaţii, conform unei proceduri elaborate de Comisia naţională de admitere, publicată pe site-ul IȘJ Dâmbovița https://www.isj-db.ro/admitere-liceu.  Comisia naţională de admitere stabileşte, prin procedură, şi modalităţile de completare a opţiunilor şi de transmitere a fişelor de înscriere, de înregistrare a datelor în baza de date şi de comunicare a rezultatelor acestor candidaţi.

Elevii care au obținut, pe parcursul gimnaziului, premiul I la etapa națională a olimpiadelor școlare organizate și finanțate de Ministerul Educației și Cercetării sau au obținut premiile I, al II-lea sau al III-lea la competiții internaționale recunoscute de Ministerul Educației și Cercetării pot fi înscriși în clasa a IX-a, în anul școlar 2026— 2027, peste numărul maxim de elevi în formațiunile/ clasele de elevi, conform OMEC nr. 3490/2026 privind aprobarea Metodologiei de înscriere în clasa a IX-a, în anul școlar 2026-2027, a elevilor care au obținut, pe parcursul gimnaziului, premiul I la etapa națională a olimpiadelor școlare organizate și finanțate de Ministerul Educației și Cercetării sau au obținut premiul I, II sau III la competiții internaționale recunoscute de Ministerul Educației și Cercetării. 

Conform art. 2 (12) din OMEC nr. 6.060/2025, privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal pentru anul școlar 2026-2027, inspectoratele școlare județene alocă peste numărul de locuri repartizat unităților de învățământ 1-2 locuri speciale suplimentare la clasă pentru elevii romi, respectiv 1-2 locuri suplimentare la clasă, distincte în unitățile de învățământ de masă, pentru integrarea individuală a elevilor cu cerințe educaționale speciale (CES) proveniți din învățământul de masă și din învățământul special, care susțin evaluarea națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, cu respectarea prevederilor legale privind constituirea formațiunilor de elevi.

Locurile distincte alocate pentru elevii romi, respectiv pentru elevii cu CES vor fi distribuite în mod egal între unitățile de învățământ liceal stabilite de către inspectoratele școlare județene/ Inspectoratul Școlar al Municipiului București, astfel încât un număr cât mai mare de unități de învățământ liceal să poată asigura dreptul la educație al acestor elevi, pe toată raza județului/municipiului București, în vederea respectării principiului egalității de șanse.

Repartizarea candidaților pe locurile speciale pentru rromi și comunicarea rezultatelor candidaților prin afișarea la sediul și pe site-ul inspectoratului școlar se realizează în data de 16 iulie 2026. Repartizarea candidaților pe locurile speciale pentru rromi se face computerizat într-o sesiune distinctă, în ordinea descrescătoare a mediei de admitere și pe baza opțiunilor completate în fișa de înscriere. Tot la data de 16 iulie 2026 se realizează repartizarea candidaților pe locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă și comunicarea rezultatelor candidaților prin afișarea la sediul și pe site-ul inspectoratului școlar. Repartizarea candidaților pe locurile distinct alocate candidaților cu CES se face computerizat într-o sesiune distinctă, în ordinea descrescătoare a mediei de admitere și pe baza opțiunilor completate în fișa de înscriere.

Reclama

Candidații nerepartizați pe locurile speciale pentru rromi și candidații nerepartizați pe locurile distinct alocate în unitățile de învățământ de masă candidaților cu CES, precum și cei care au fost repartizați, dar care solicită, în scris, renunțarea la locul pe care au fost repartizați, care doresc să participe la etapa de repartizare computerizată și admitere în învățământul liceal pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2026-2027, completează opțiunile în perioada 15-17 iulie 2026.

În data de 22 iulie 2026 are loc repartizarea computerizată în învățământul liceal a absolvenților clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2026 – 2027, iar în perioada 23 – 28 iulie 2026  se depun dosarele de înscriere la școlile la care candidații au fost repartizați.

Pentru a creștele șansele de reușită la admitere, candidații ar trebui să completeze cât mai multe opțiuni în fișa de înscriere.

Desfășurarea celei de a doua etape de admitere în învățământul liceal pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2026-2027, în conformitate cu calendarul admiterii în învățământul liceal pentru anul școlar 2026-2027, se realizează în perioada 31 iulie – 18 august 2026 

Repartizarea candidaților din etapa a doua, de către comisia de admitere județeană se realizează în perioada 17 – 18 august 2026.

Reclama

Pentru pregătirea și organizarea ADMITERII în învățământul liceal pentru anul școlar 2026 – 2027, Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița a realizat Planul de măsuri nr. 1739/ 23.02.2026, publicat pe  site-ul https://www.isj-db.ro/admitere-liceu

Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, este media generală la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a, calculată ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor obținute la probele incluse în Evaluarea Națională 2026.

În cazul în care doi candidați au medii de admitere egale, aceștia vor fi departajați folosind în ordine următoarele criterii:

– media generală de absolvire a claselor V-VIII;

– nota obținută la proba de Limba și literatura română din cadrul Evaluării Naționale;

Reclama

– nota obținută la proba de Matematică din cadrul Evaluării Naționale”, se precizează în informarea transmisă de Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite