Prahova
Automat pentru lumânări şi tămâie, în poarta cimitirului!

Un preot din Câmpina a găsit o soluţie inedită de a răspunde cerinţelor enoriaşilor care au nevoie de lumânări şi tămâie atunci când vin la cimitir după ora la care se închide punctul de vânzare din biserică. Părintele Radu Nicolae, de la Parohia Naşterea Maicii Domnului, a montat un automat exact la intrarea în cimitir.
Credincioşii au astfel posibilitatea să-şi achiziţioneze la orice oră lumânări, candele, tămâie şi cărbuni. Preţurile sunt bune, iar vânzările, spune preotul, au crescut. Singurul neajuns este acela că automatul de lumânări nu dă rest.
Prahova
Casă din Cerașu, Prahova, mistuită de foc, de la un coș de fum deteriorat

Pompierii de la Detașamentul din Vălenii de Munte, județul Prahova, au intervenit, ieri-noapte, în jurul orei 23:30, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din satul Slon, comuna Cerașu. În sprijinul acestora au mai acționat și militarii de la Garda de Intervenție Măneciu.
La sosirea echipajelor, focul se manifesta violent la o casă cu regim de înălțime parter plus mansardă. Flăcările cuprinsese o suprafață de aproximativ 300 de metri pătrați. Deși s-a acționat în condiții deosebit de dificile, pompierii au reușit localizarea incendiului. Pentru limitarea propagării flăcărilor, militarii au fost nevoiți să realizeze un dispozitiv de stingere pe o distanță de peste 350 m. Nu au fost înregistrate victime.
Cauza probabilă care a dus la producerea acestei nenorociri a fost un coș de fum neizolat sau neprotejat corespunzător față de materialele combustibile aflate în apropiere.
Prahova
Tânăr de 21 de ani s-a electrocutat în Gara Bușteni. S-a urcat pe un vagon!

Un tânăr de 21 de ani s-a electrocutat, în această după-amiază, în Gara Bușteni, județul Prahova. Bărbatul și-a urcat pe un vagon de transport produse petroliere al unui tren stationat. Victima a fost preluată de un elicopter SMURD și transportată la spital, intubată, cu arsuri la nivelul toracelui anterior și posterior.
Potrivit ISU Prahova, la fața locului au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, după care s-a solicitat un elicopter SMURD de la Brașov. A fost nevoie de sosirea unei drezine care să acționează pentru scoaterea de sub tensiune a trenului, astfel încât echipajele de intervenție să nu fie puse în pericol.
Dâmboviţaacum 2 zileBărbatul dispărut din Malu cu Flori a fost găsit mort într-o fântână de lângă casă
ACTUALITATEacum 4 zileAflă aici cine concertează la Târgoviște de „Zilele Județului Dâmbovița” 2026!
ACTUALITATEacum 5 zileMinistrul Sănătății a anunțat ce nereguli au fost găsite la restaurantul din Gemenea, unde 41 de persoane au acuzat toxiinefecție alimentară
ADMINISTRAŢIEacum 2 zileValeni-Dâmbovița, o comună unde tradiția se completează plăcut cu modernul
ACTUALITATEacum 5 zileDSVSA Dâmbovița evaluează toate alimentele servite nuntașilor care au ajuns la spital cu probleme digestive
ADMINISTRAŢIEacum 5 zileComuna Cândești, speranțe, destule probleme și neajunsuri, dar se înaintează pe drumul cel bun!
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăPucheni, între tradiție, pitoresc și modernitate
ACTUALITATEacum 2 zilePrimarul de la Văcărești, în război cu cei care abandonează animale și aruncă gunoiul pe aiurea























