ACTUALITATE
Salarii de 18.000 de lei net lunar la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte!

Adrian Ţuţuianu, preşedintele PSD Dâmboviţa, consideră că salariile din domeniul medical sunt deosebit de mulţumitoare, aşa cum nu au fost niciodată din 1990 încoace, ca în Occident. Mai spune Ţuţuianu că toate lamentările celor care invocă micşorări ale retribuţiilor sunt petarde, încercări de manipulare.
La conferinţa de presă organizată astăzi, senatorul Ţuţuianu a prezentat o listă cuprinzând cuantumul salariilor nete pe care le primesc medicii şi asistenţii din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte. Pentru a veni în întâmpinarea celor care nu cred în supermajorările salariale din domeniul sanitar, a realizat, împreună cu conducerea unităţii medicale, o analiză a veniturilor nete obţinute de cei 2.200 de angajaţi ai unităţii spitaliceşti în lunile februarie şi martie 2018.
Rezultatele obţinute şi prezentate i-a lăsat muţi de uimire pe jurnalişti. De pildă, la asistenţii medicali, salariile nete au crescut de la 2.831 de lei în luna februarie la 3.853 de lei în martie. cât îi priveşte pe doctori, creşterile sunt colosale. Un medic primar Medicină Internă, în luna februarie, obţinea un venit net de 10.732 de lei, iar în martie a ajuns la 14.043 de lei. La secţiile Chirurgie şi Terapie Intensivă creşterile sunt şi mai tari. De la circa 10.000 de lei net în februarie, în martie unii medicii au primit 18.000 de lei!
Adrian Ţuţuianu, vicepreşedintele Senatului României, face apel la medici pentru a-şi face serios treaba, să nu condiţioneze actul medical, fiindcă nu au nicio justificare, ţinând cont de veniturile pe care le obţin. Le-a cerut, de asemenea, să manifeste empatie faţă de pacienţi. Comportamentul abuziv, dezinteresat, nu va mai fi tolerat!
ACTUALITATE
Peștera Ialomiței, destinație ideală în zilele caniculare. Acces facil, peisaje montane deosebite

În contextul temperaturilor ridicate din această perioadă, Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, îi invită pe turiști să descopere unul dintre cele mai spectaculoase obiective turistice din județul Dâmbovița – Peștera Ialomiței, un loc în care frumusețea naturii, istoria și spiritualitatea se îmbină armonios.
Pe lângă confortul termic, turiștii au ocazia să admire formațiuni spectaculoase create de natură de-a lungul a mii de ani și să descopere istoria acestui loc încărcat de legendă și spiritualitate.
Accesul către Peștera Ialomiței este facil, iar zona oferă peisaje montane deosebite, fiind o destinație potrivită atât pentru familii cu copii, cât și pentru iubitorii de natură, drumeție și patrimoniu.

Peştera Ialomiţei este situată în localitatea Moroeni, judetul Dâmboviţa, pe versantul drept al Cheilor Ialomiţei, la o altitudine de 1.660 m, scobită în calcarele jurasice ale Muntelui Bătrâna. Numele acesteia vine de la râul Ialomiţa, care izvorăşte la 10 km distanţă din circul glaciar numit Obârşia Ialomiţei, situată sub Vârful Găvanele (2.479 m), aflat la 600 m de Vârful Omu şi la o distanţă mai mică de Vârful Ocolit, numit şi Bucura Dumbravă.
Încărcătura deosebită a acestor locuri i-a atras de-a lungul timpului atât pe daci, cât şi pe primii creştini, călugării, care se aflau în căutarea însingurării şi a unui loc de rugăciune departe de zgomotul lumii. Se spune că în Peştera Ialomiţei a poposit şi Apostolul Andrei, unul dintre cei doisprezece apostoli ai lui Iisus Hristos, cel trimis să încreştineze populațiile de la Nord de Dunăre.

Peştera Ialomiţei are o dezvoltare cumulată de 1.128 metri, dintre care doar 480 sunt accesibili şi amenajaţi pentru vizitare. Temperatura în peşteră oscilează între 5 şi 6 grade. Umiditatea este destul de mare, între 85 şi 100%.
Programul de vizitare este de luni până duminică, între orele 9:00 – 17:30. Prețul unui bilet este de 30 lei pentru adulți și 15 lei pentru elevi, studenți și pensionari.
Vă invităm să transformați o zi caniculară într-o experiență memorabilă, alegând să vizitați Peștera Ialomiței, unul dintre cele mai valoroase obiective turistice ale județului Dâmbovița, unde răcoarea naturală, aerul curat și frumusețea peisajului montan oferă condițiile ideale pentru relaxare și descoperire.

ACTUALITATE
Restricții de circulație în Târgoviște, în zilele de 10 și 11 august 2026

În zilele de 10 și 11 august 2026, vor fi instituite restricții de circulație în zona centrală a municipiului Târgoviște, pe parcursul manifestărilor religioase prilejuite de sărbătorirea Sfântului Ierarh Nifon – Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, după cum urmează:
Luni – 10 august 2026, în intervalul orar 16:00-20:30, va fi restricționat total traficul rutier pe Bulevardul Libertății, segmentul cuprins între complexul comercial „Mondial” și Casa de Cultură a Sindicatelor. Totodată, între orele 18:15-19:45, traficul rutier va fi restricționat total, pe următoarele străzi: Calea Domnească (segmentul cuprins între sensul giratoriu de la Colegiul „Ienăchiță Văcărescu” și Str. Stelea), Str. Stelea și Str. Revoluției.
Marți – 11 august 2026, între orele 06:00-13:00, Bulevardul Libertății va fi total închis circulației.
De asemenea, nu vor putea fi parcate autoturismele pe Bulevardul Libertății (segmentul cuprins între complexul comercial „Mondial” și Casa Sindicatelor), începând cu ziua de luni, 10 august 2026, ora 15:00, până marți, 11 august, ora 15:00, iar pe Strada Revoluției, în ziua de 10 august 2026, între orele 15:00-21:00.
Reprezentanții Arhiepiscopiei Târgoviștei îi roagă pe toți cei afectați de aceste restricții temporare de circulație, să manifeste bunăvoință, răbdare și înțelegere.
ACTUALITATEacum o săptămânăHai la „Ziua Comunei Șotânga”! Sâmbătă, 8 august 2026, de la ora 17:00
ADMINISTRAŢIEacum 7 zileȘotânga, o comună care își construiește viitor solid pe postamentul trecutului minier. FOTO
Călăraşiacum o săptămână12 persoane implicate într-un accident pe Autostrada Soarelui, în Călărași
SOCIALacum o săptămânăTânăr găsit mort la marginea drumului, la ieșire din Roșiori de Vede
ACTUALITATEacum 2 zileMega petrecere de 10 ani la Complexul Turistic de Natație Târgoviște
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăUn nou parc public la Târgoviște, din această toamnă. Lucrările sunt în execuție
Argeșacum o săptămânăUPDATE. Șoferul microbuzului implicat în accidentul mortal de la Câmpulung are 83 de ani
ACTUALITATEacum o săptămână„Parcul Generațiilor” de la Săteni (Aninoasa), un concept diferit de amenajare a unui spațiu de joacă și recreere. FOTO




























