Connect with us

ACTUALITATE

Trafic închis pe Transfăgărăşan! S-a reactivat incendiul din zona Cetăţii Poenari!

Publicat

pe

Circulaţia rutieră pe Transfăgărăşan este oprită pe ambele sensuri de mers în zona Cetăţii Poenari, judeţul Argeş, urmare faptului că s-a reactivat incendiul de pădure izbucnit în data de 22 aprilie într-o zonă greu accesibilă.

S-a luat măsura închiderii traficului pentru a permite intervenţia echipajelor de pompieri, care acţionează pentru lichidarea focului care se manifestă pe partea de nord a versantului.

„La fața locului s-au deplasat imediat două echipaje de pompieri de la Detașamentul Curtea de Argeș și ofițerul de serviciu pe inspectorat, care au constatat faptul că există o fumegație pe partea de nord a versantului, într-o zonă inaccesibilă forțelor de intervenție, aceeași care se manifesta și săptămâna trecută.

Au fost anunțate Primăria Arefu, Ocoalele Silvice, IJJ și IPJ, care alături de pompieri să execute monitorizarea zonei și să intervină dacă situația o impune.

De asemenea, pentru eficientizarea misiunii de răspuns, au fost deplasate la fața locului o autospecială de stingere și autoscara mecanică”, se arată într-un comunicat remis de ISU Argeş.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

„Ziua iei” va fi sărbătorită la Casa de Cultură Titu

Publicat

pe

Locuitorii din orașul Titu, județul Dâmbovița, sunt invitați, mâine – 24 iunie 2026, de la ora 17:30, să celebreze împreună „Ziua universală a iei” la Casa de Cultură, unde va o organizat un eveniment dedicat valorilor și tradițiilor autentice românești.

Programul include activități culturale pentru toate vârstele:

  • Film documentar despre ie
  • Dansuri populare
  • Muzică populară
  • Ateliere de cusut și colorat
  • Expoziție de ștergare, ii și costume populare

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

ITM Dâmbovița a sancționat dur operatorii din domeniul transportului alternativ de persoane

Publicat

pe

Marius Lixandru - inspector șef ITM Dâmbovița
Marius Lixandru - inspector șef ITM Dâmbovița

Reprezentanții Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița au desfășurat, în perioada 2 – 22 iunie 2026, acțiuni de control în cadrul Campaniei Naționale pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate la angajatorii care desfășoară activitate prin intermediul platformelor digitale, în domeniile „Transporturi terestre de pasageri cu vehicule cu șofer, pe bază de comandă”, respectiv „Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet” și „Activități poștale și de curierat” .

Programul a fost inițiat de Inspecția Muncii în contextul necesității intensificării controalelor în domenii considerate cu risc ridicat de eludare a legislației muncii, unde lucrătorii pot fi expuși fenomenului muncii nedeclarate și, implicit, pierderii unor drepturi esențiale, precum accesul la sistemul public de sănătate, pensie, indemnizație de șomaj și alte forme de protecție socială.

„Campania a urmărit verificarea modului în care angajatorii respectă obligațiile legale privind încheierea și transmiterea contractelor individuale de muncă, evidența timpului de lucru, acordarea repausului legal și plata drepturilor salariale, precum și verificarea modului în care au fost duse la îndeplinire măsurile dispuse la controalele anterioare”, se precizează într-un comunicat transmis de ITM Dâmbovița.

În cadrul activităților de control, inspectorii de muncă au verificat 44 de angajatori, ocazie cu care au identificat peste 160 de persoane care lucrau fără forme legale, toate în domeniul transportului alternativ de persoane, prin intermediul platformelor digitale. Inspectorii ITM Dâmbovița au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 6.920.000 de lei. De asemenea, în cadrul acestei campanii, a fost aplicată și o amendă în valoare de 140.000 de lei unui angajator la care prestau activitate șapte persoane care aveau contractul individual de muncă suspendat.

Inspectorii de muncă au dispus 42 de măsuri obligatorii pentru intrarea în legalitate, pentru neconformități ca lipsa contractelor individuale de muncă la sediul sau punctele de lucru ale angajatorilor sau neîntocmirea evidenței timpului de muncă.

„Rezultatele controalelor confirmă faptul că, în pofida numeroaselor acțiuni de verificare desfășurate de ITM Dâmbovița în ultimii ani și a sancțiunilor aplicate, o mare parte a operatorilor din domeniul transportului alternativ continuă să ignore obligațiile prevăzute de legislația muncii și să utilizeze forță de muncă fără forme legale.

În cazul transportului alternativ, OUG nr. 49/2019 stabilește în mod expres că activitatea conducătorilor auto se desfășoară în calitate de angajați ai operatorilor de transport alternativ”, se mai menționează în comunicatul ITM Dâmbovița.

Din păcate, inspectorii de muncă au constatat în continuare situații în care relațiile de muncă nu sunt declarate, fiind eludate obligațiile privind plata contribuțiilor sociale și respectarea drepturilor salariaților.

„Munca nedeclarată nu reprezintă doar o încălcare a legii, ci și o formă de vulnerabilizare a lucrătorilor, care sunt lipsiți de protecția și drepturile pe care le oferă un contract individual de muncă. Rezultatele acestei campanii demonstrează că fenomenul continuă să fie prezent în domeniul transportului alternativ, motiv pentru care acțiunile de control vor continua și în perioada următoare. Fac apel la operatorii economici să respecte prevederile legale și să înțeleagă că dezvoltarea unei afaceri nu poate fi construită prin ignorarea drepturilor celor care muncesc”, a precizat Marius Lixandru – inspectorul-șef al ITM Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite