Connect with us

ADMINISTRAŢIE

VIDEO: Primăria Târgovişte se axează, luna aceasta, pe lucrări de asfaltare!

Publicat

pe

Reprezentanţii Executivului Primăriei Târgovişte au efectuat astăzi, 3 mai 2018, o vizită pe şantierul din zona blocurilor B, de pe strada Constantin Brâncoveanu, unde administraţia locală execută lucrări de modernizare a străzilor, parcărilor şi iluminatului public. De asemenea, sunt reabilitate trotuarele şi se va interveni asupra spaţiilor verzi.

„Este vorba despre o investiţie care vizează aproximativ 8.000 mp, o investiţie care va schimba radical această zonă, unde nu s-a intervenit de la momentul în care au fost date în folosinţă blocurile. Sunt lucrări complexe, care schimbă într-o măsură importantă condiţiile pe care administraţia locală le oferă locuitorilor din această zonă. Este o investiţie începută în urmă cu două săptămâni şi care va fi finalizată în câteva zile”, a precizat primarul Cristian Daniel Stan.

Muncitorii de la Municipal Construct, firmă a Consiliului Local Târgovişte, au demarat astăzi şi lucrările de modernizare a infrastructurii în zona Tribunalului Dâmboviţa, apoi se vor muta pe străzile Crăiţelor (adiacent Tribunalului) şi Radu Gioglovan (Micro IX). În paralel, se va lucra şi pe strada Nicolae Iorga (în spatele fostului Magazin Muntenia).

“După ce municipiul Târgovişte a depus primul proiect pe Axa 10 din întreaga regiune – modernizarea, reabilitarea, extinderea şi dotarea Şcolii Matei Basarab, am depus acum şi primul proiect pe Axa 4 din întreaga Regiune Sud Muntenia. Este vorba despre modernizarea, reabilitarea, extinderea şi dotarea Grădiniţei nr. 8 «Rază de Soare», din Micro 9. Şi tot legat de Micro 9, săptămâna viitoare cred, vom semna contractul de execuţie pentru lucrările la creşa nr. 8, un proiect care este finanţat pe Programul Naţional de Dezvoltare Locală.

De asemenea, am primit de la Ministerul Dezvoltării şi confirmarea faptului că, după Şcoala 13 – Matei Basarab, şi Şcoala nr. 8 – Mihai Viteazul a trecut de prima etapă de evaluare şi a intrat în etapa de evaluare tehnică şi financiară. Şcoala nr. 13 şi Şcoala nr. 8 sunt primele proiecte depuse pe Axa 10 în Regiunea de Dezvoltare Sud Muntenia.

Totodată, am semnat contractul de execuţie pentru a doua etapă de investiţii în Cartierul Priseaca – aproximativ 4 km de străzi şi, de asemenea, a fost semnat contractul de execuţie de lucrări pentru strada Nicolae Filipescu (fostă Rodnei) şi intrarea Teiş. Undeva, săptămâna viitoare, vor debuta lucrările şi pe aceste două noi obiective de investiţii, care sunt finanţate din bugetul local.

De fapt, în perioada următoare, vom semna multe contracte de execuţie, atât cele care vizează infrastructura educaţională, cât şi contractele care vizează reabilitarea infrastructurii, fiind pregătite pentru lansarea licitaţiei de execuţie încă trei loturi de străzi, aproximativ 35 de străzi, care vor intra în execuţie în majoritatea lor în vara şi toamna acestui an.

Pe strada Gimnaziului, intrăm în primul rând cu o lucrare de canalizare. Am semnat deja contractual, va intra Compania de Apă şi va realiza lucrări de canalizare pe aproximativ 800 ml. Este vorba despre o canalizare pluvială şi una menajeră. Imediat ce se termină această lucrare, adică peste aproximativ 45 de zile, se va intra pe zona de reabilitare a infrastructurii. Avem deja contractul încheiat, este vorba de cel care a vizat pachetul nr. 1 de străzi finanţat prin PNDL. Sper ca lucrările pe strada Gimnaziului să se termine, cu totul, în maximum două luni ”, a declarat primarul municipiului Târgovişte.

 

ADMINISTRAŢIE

Proiectul de eficientizare energetică a blocurilor de locuințe din Răcari a intrat în linie dreaptă

Publicat

pe

Primarul orașului Răcari, Marius Caravețeanu, ne anunță că a fost semnat contractul de execuție pentru eficientizarea energetică a blocurilor A, B, C, A2, A3, A4 din localitate. Proiectul este finanțat prin Programul Regional Sud–Muntenia 2021–2027- Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin investiții în locuințe multifamiliale

Valoarea totală a contractului este de 8.156.992,30 lei (inclusiv TVA). 7.143.407,11 lei (inclusiv TVA) reprezintă cheltuieli eligibile iar 1.013.585,19 lei (inclusiv TVA), cheltuieli neeligibile, care vor fi susținute de la bugetul local. Cofinanțarea pentru contractul de lucrări (2%)a fost de 142.868,14 lei.

„Sunt pași importanți pentru reabilitarea termică a blocurilor! Un proiect mult așteptat prinde contur. Urmează o serie de lucrări care vor aduce mai mult confort, eficiență energetică și economii la costurile de întreținere pentru locatarii acestor imobile”, a precizat Marius Caravețeanu – primarul orașului Răcari.

Lucrările prevăd termoizolarea pereților exteriori cu vată minerală bazaltică, pentru o izolare termică superioară, izolare planșeu, subsol și ultimul nivel, astfel încât să fie reduse pierderile de căldură. Va fi înlocuită tâmplăria exterioară la apartamente și casa scării, igienizarea și curățarea subsolurilor blocurilor, închiderea balcoanelor și logiilor în vederea asigurării unui plus de confort și siguranță.

Proiectul mai prevede realizarea trotuarelor de protecție în jurul blocurilor, pentru un acces facil și prevenirea infiltrațiilor. Vor mai fi montate corpuri de iluminat eficiente energetic în spațiile comune. De asemenea vor mai fi instalate pe terase panouri fotovoltaice pentru producerea energiei necesare iluminatului comun, din surse regenerabile.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ADMINISTRAŢIE

Municipiul Târgoviște se dezvoltă cu bani europeni. Vezi ultimele cifre! VIDEO

Publicat

pe

Primăria Târgoviște a înregistrat un nou record în ceea ce privește accesarea fondurilor europene nerambursabile: aproape 68 de milioane de lei atrași într-o singură zi, în cadrul primei etape a proiectului care vizează modernizarea transportului public la nivelul zonei urbane funcționale – a anunțat edilul Daniel Cristian Stan, care a punctat că suma depășește cu aproximativ 15 milioane de lei veniturile din impozitele locale aferente unui an.

„Această accesare masivă de bani europeni reprezintă explicația pentru care reușim să realizăm atât de investiții, iar surprizele plăcute vor continua atât pe zona de unități de învățământ, cât și pe zona de parcuri, spații verzi, transport public, dar și pe zona de asistență socială sau grijă pentru bătrâni și pentru persoanele cu dizabilități”, a precizat primarul Daniel Cristian Stan.

VIDEO

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite