ACTUALITATE
Proteste în faţa Ambasadei Rusiei la Bucureşti şi Chişinău
Partidul Noua Dreaptă organizează, joi – 28 iunie 2018, când se împlinesc 78 de ani de la răpirea Basarabiei şi Bucovinei de Nord, proteste în faţa Ambasadei Rusiei la Bucureşti şi Chişinău.
„Ocupația rusească de atunci își produce efectele și astăzi, în Anul Centenarului, când România nu mai este Mare și bucuria celebrării Centenarului ne este umbrită de cruda realitate că Basarabia ne lipsește, la fel și nordul Bucovinei, Ținutul Herța și Insula Șerpilor.
Salutăm Rezoluția istorică privind retragerea trupelor ruse de ocupație din estul Republicii Moldova, votată de Organizația Națiunilor Unite în data de 22 iunie și vom cere mâine Rusiei să respecte rezoluția pentru care au votat 64 de state, doar 15 votând împotrivă, alături de Rusia.
Este un moment istoric – după 27 de ani Adunarea Generală ONU a confirmat că prezența militară rusă din regiunea transnistreană a Republicii Moldova este ILEGALĂ și cei 1.500 de militari ruși trebuiesc evacuați, la fel și cele 21 de mii de tone de muniții stocate în cel mai mare depozit de muniții din Europa de Est, în localitatea Cobasna”, se arată într-un comunicat remis de Noua Dreaptă.
Protestele sunt autorizate de Primăriile Bucureşti şi Chişinău şi vor începe la ora 11:00.
ACTUALITATE
Hotel Peștera Wellness & Spa, în topurile naționale ale calității și profesionalismului
Ce să mai spunem despre Hotel Peștera Wellness & Spa din Stațiunea de interes național Peștera – Padina din Bucegii dâmbovițeni? Superlative pe toată linia. Singurul hotel de cinci stele din Dâmbovița, unul dintre cele mai luxoase și futuriste așezăminte de odihnă și relaxare din România, echipă de deservire super-profesionistă și lista poate continua. Mai nou, dar noul se întâmplă mereu în familia investitorilor Calcan, Hotel Peștera Wellness & Spa a fost nominalizat la Top Hotel Awards 2026 – una dintre cele mai importante competiții din industria ospitalității din România.
„Această recunoaștere aparține, în egală măsură, tuturor celor care ne-au trecut pragul și au simțit ceea ce încercăm să oferim zi de zi, la 1610 m altitudine, în mijlocul Bucegilor: o experiență rafinată de cinci stele, într-un loc unic unde istoria, natura și ospitalitatea se întâlnesc pentru a continua o poveste începută în 1923, odată cu Casa Peștera și, mai apoi, Cabana Peștera”, a precizat Valentin Calcan – patronul Hotelului Peștera Wellness & Spa și președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Dâmbovița.
Renumitul hotel de cinci stele, perla turismului montan dâmbovițean, a fost prezent la trei categorii ale calității și profesionalismului.
- Nr. 8 – Mountain Leisure Hotel of the Year – Hotel Peștera Wellness & Spa
- Nr.13 – Best SPA Experiențe in a Hotel – OXYGEN Wellness & Spa
- Nr. 25 – General Mansger of the Year, respectiv Oana Voicu
„Votul dumneavoastră înseamnă mai mult decât un simplu click. Înseamnă validarea unei experiențe. Vă mulțumim pentru încredere și pentru că faceți parte din povestea noastră”, a mai transmis Valentin Calcan.
ACTUALITATE
Proteste de amploare în Irlanda împotriva majorării prețurilor la carburanți. La noi… e sărbătoare!
Agricultorii și transportatorii din Irlanda au declanșat un protest de amploare, ca urmare a majorării prețurilor la combustibili, generată de războiul din Orientul Mijlociu. Protestatarii au blocat autostrăzile, depozitele de combustibil, stațiile de benzină ba chiar și rafinăriile. În atare situație, autoritățile irlandeze au apelat la armată pentru restabilirea ordinii.
Irlandezii au cerut plafonarea prețului la combustibil. În Irlanda, litrul de motorină este în jur de 2,18 euro, iar benzina costă aproape 2 euro. Fermierii și transportatorii sunt nemulțumiți pentru faptul că, în decurs de o lună, prețul la combustibili a crescut cu peste 25%.
Apropo, la noi, litrul de motorină este trecut de 10 lei, iar la benzină apropie aceleași costuri. Asta în condițiile în care salariul minim abia trece de 500 de euro lunar! Iar prețurile sunt ca în Vest! La unele produse și servicii chiar mai mari. Și, totuși, nu mișcă nimeni în front. Ne ducem crucea fără să crâcnim! La îndurat, suntem cei mai tari!
-
ACTUALITATEacum 4 zileDoliu la ISU Dâmboviţa. S-a stins din viață Lt. col. Ionuț Mihai Muscăloiu. Dumnezeu să-l odihnească în pace!
-
Dâmboviţaacum 3 zileA murit un mare DASCĂL al școlilor din nordul județului Dâmbovița
-
ACTUALITATEacum 4 zileTârgovișteanul Dan Neculăescu, propus ambasador al României în Statele Unite ale Americii!
-
ACTUALITATEacum 7 zileMesajul conducerii Spitalului Județean de Urgență din Târgoviște cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătății (7 aprilie)
-
ACTUALITATEacum 4 zilePolițist din Titu, eroul zilei de 9 aprilie 2026. A salvat o bătrână din locuința cuprinsă de foc
-
ADMINISTRAŢIEacum 3 zileGata cu semaforul! S-a redeschis circulația pe podul de la Pucioasa, de pe DN71, Târgoviște – Sinaia
-
ACTUALITATEacum o săptămânăTârgoviște. Calea Luminii unește oamenii în credință, iubire și solidaritate, în Joia Mare
-
ADMINISTRAŢIEacum o săptămânăPrimăria Tătărani va reabilita și moderniza grădinițele din Priboiu și Căprioru. Contractele au fost semnate















