Connect with us

ACTUALITATE

Parlamentul European ia poziţie în privinţa diferenţelor de calitate a produselor!

Publicat

pe

Olga Sehnalová / Facebook

Teste şi sondaje efectuate în unele state membre, în special din Europa Centrală şi de Est, au arătat că există produse care sunt prezentate pe piaţă sub acelaşi nume şi ambalate identic, deşi conţin ingrediente diferite, în detrimentul consumatorilor – informează Biroul de Legatură al Parlamentului European în România.

Aceste diferenţe au fost găsite atât în produse alimentare, cum ar fi crochete de peşte, supe instant, cafea, băuturi răcoritoare, cât şi în produse non-alimentare incluzând detergent, produse cosmetice şi de curăţenie sau produse destinate bebeluşilor.

Parlamentul European recomandă câteva măsuri care să fie aplicate la nivel european şi naţional pentru a identifica şi evita diferenţele de calitate a produselor. Deputaţii susţin că, dacă o companie vinde un produs în mai multe state din UE, dar cu compoziţie care diferă de la un stat la altul, acest produs nu poate fi prezentat pe piaţă cu etichetă identică, pentru că aceasta ar induce în eroare consumatorul.

Propunerile Parlamentului European:
• Cooperare transfrontalieră şi schimb de informaţii despre produsele care ar putea fi necorespunzătoare normelor şi despre posibile practici neloiale în cadrul autorităţilor naţionale pentru protecţia consumatorilor şi a produselor alimentare, a asociaţiilor pentru consumatori şi a Comisiei Europene;
• O abordare comună a procesului de testare pentru a aduna probe sigure şi comparabile şi pentru a indica cât de grave şi răspândite sunt practicile legate de diferenţele de calitate;
• Prezentarea rezultatelor într-o bază de date publică şi analiza acestora “nu mai târziu de finalul anului 2018”.

“Consumatorii din state diferite se plâng că nu se bucură de acces egal la acelaşi nivel de calitate atunci când cumpără produse ale aceloraşi branduri, etichetate identic. Diferenţa de calitate a produselor subminează încrederea cetăţenilor în funcţionarea corectă a pieţei interne a UE şi de aceea este nevoie de o soluţie la nivel european.

Dacă un produs, indiferent dacă este un produs cunoscut din categoria alimentelor, băuturilor, cosmeticelor, detergent, diferă de alte produse etichetate la fel, acesta ar trebui considerată o practică comercială neloială. Nu pot exista nici produse de categoria a doua, nici cetăţeni de categoria a doua în UE”, a precizat Olga Sehnalová – raportorul dosarului.

Recomandarea inclusă într-o rezoluţie non-legislativă pregătită de Olga Sehnalová a fost aprobată cu 464 de voturi pentru, 69 împotrivă şi 17 abţineri. Noua propunere legislativă care modifică Directiva privind practicile comerciale neloiale (raportor Daniel Dalton) este aşteptată să fie supusă votului în Comisia pentru piaţa internă şi protecţia consumatorilor, în noiembrie.

Deputaţii europeni invită producătorii să ia în considerare posibilitatea de a include pe ambalaje un logo care să indice că produsul respectiv are acelaşi conţinut şi aceeaşi calitate în toate statele membre ale UE.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Urs văzut lângă Târgoviște, în Pădurea Priseaca

Publicat

pe

Foto cu caracter ilustrativ

Un urs a fost văzut, în această seară, cu puține minute înainte de ora 20:00, lângă Târgoviște, în Pădurea Priseaca. Potrivit unor șoferi aflați în trafic, sălbăticiunea a traversat DN72A, în zona fostului popas și s-a afundat în codri spre Valea Dâmboviței. Așadar, mare atenție!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

100.000 de lei amendă pentru o firmă care exploatează agregate minerale în Mănești, Prahova

Publicat

pe

Un agent economic din județul Prahova, care exploatează agregate minerale în terasa raului Prahova, în comuna Mănești, și opera o statie de sortare – spălare -concasare a fost sancționat de comisarii de mediu cu o amendă de 100.000 de lei întrucât evacua în râul Prahova ape uzate cu turbiditate ridicată.

Practic, bazinul decantor prezenta colmatare și nu asigura procesul eficient de epurare a apelor prevăzut de legislația în vigoare. De asemenea, au fost constatate deficiențe în ceea ce privește stocarea temporara a deșeurilor generate în amplasamentul punctului de lucru și lipsa evidenței gestiunii deșeurilor – informează Garda de Mediu Prahova. De asemenea, au fost stabilite măsuri pentru restabilirea conformității .

Pentru identificarea și documentarea neconformităților au fost utilizate echipamente moderne din dotarea instituției, respectiv drona UAV achiziționată prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite