Connect with us

POLITIC

USR: Puterea votează în Parlament pentru infractori!

Publicat

pe

deputat Dumitru Lupescu - preşedinte USR Dâmboviţa

Coaliţia PSD-ALDE îşi bate joc de români, spun liderii Uniunii Salvaţi România, după ce, săptămâna trecută, reprezentanţii puterii au impus „două ordonanţe care contravin recomandărilor UE”, la o zi distanţă de momentul în care „Parlamentul European a adoptat o rezoluţie critică împotriva modificărilor din domeniul justiţiei, iar Comisia Europeană a publicat un nou raport MCV care condamnă regresul luptei anti-corupţie”.

„Mai mult, a fost adoptată inițiativa lui Dragnea și Tăriceanu, astfel încât condamnații să poată cere revizuirea sentințelor definitive, anularea probelor din proces și inclusiv despăgubiri. În aceeaşi zi, a intrat la vot final și proiectul de lege privind închisoarea la domiciliu.

Deputații USR s-au opus la toate aceste proiecte și au militat pentru respectarea recomandărilor europene, astfel încât România să nu fie izolată pe plan european din cauza coaliției PSD-ALDE. Noi vom continua lupta, ei vor ceda!”, precizează deputatul Dumitru Lupescu – preşedintele USR Dâmboviţa.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

POLITIC

Senatorul Titus Corlățean rememorează pentru români performanțele Guvernului Ponta

Publicat

pe

Senatorul PSD Titus Corlățean, în aceste zile de incertitudine politică, când nu se știe cum se va forma guvernul, cine îl va conduce și la ordinele cui, își aduce aminte că, în urmă cu 14 ani, a primit vot de învestitură Guvernul USL care l-a avut ca premier pe Victor Ponta.Pe atunci, diplomatul Titus Corlățean, președintele Comisiei de Politică Externă din cadrul Senatului României, a îndeplinit funcția de ministru de Externe.

„A fost un guvern care a performat economic și social, care a reîntregit salariile tăiate anterior cu 25% de Guvernarea Băsescu – Boc, proces realizat în doi pași, adică în iunie și decembrie 2012, o chestiune de fapt esențială de justiție socială pentru salariații din România, care a avut un impact bugetar uriaș, pe care noi însă am știut să-l gestionăm. Azi ar fi imposibil. Memoria românilor este însă scurtă. Florin Georgescu, ca ministru al Finanțelor, a avut un rol esențial.

Același Guvern a pus bazele măririi ulterioare consistente a salariilor medicilor și personalului medical, care plecaseră pe capete în anii anteriori. Un Guvern care a mărit salariile și pensiile, a micșorat / restrâns taxele, a redus cotele de bază de TVA, a mărit consistent gradul de colectare la bugetul de stat și care, între altele, a trebuit să gestioneze crize politice interne generate de conduita neconstituțională a Președintelui – jucător.

Ar fi multe de spus. Oricum, au trecut anii, pot spune însă că am fost onorat atunci să servesc România într-un guvern performant, care a avut prim-ministru”, a precizat senatorul Titus Corlățean.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Dâmboviţa

Corneliu Ștefan: Dâmbovița este prezentă acolo unde se stabilesc prioritățile și politicile europene

Publicat

pe

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, s-a aflat în aceste zile la Bruxelles, unde a participat la cea de-a 171-a sesiune plenară a Comitetului European al Regiunilor. După cum a precizat șeful administrației județene, dezbaterile din capitala Uniunii Europene au vizat dezvoltarea rurală, fondurile europene destinate regiunilor, programul de digitalizare, protecția tinerilor în mediul online, educația, dar și pregătirea Uniunii Europene pentru situații de criză.

„Pentru Dâmbovița, aceste direcții au o importanță majoră, deoarece programele europene viitoare vor susține continuarea investițiilor și modernizarea județului nostru. La fel de important este ca Dâmbovița să fie prezentă acolo unde se stabilesc prioritățile și politicile europene care contribuie la dezvoltarea comunităților locale.

Sunt convins că, prin cooperare și implicare activă la nivel european, putem identifica noi oportunități pentru județul nostru și putem transforma aceste inițiative în rezultate concrete pentru dâmbovițeni”, a transmis Corneliu Ștefan – președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite