Connect with us

ACTUALITATE

Vă doresc multă sănătate și împliniri în anul care urmează! Rovana Plumb, deputat

Publicat

pe

Stimați dâmbovițeni, dragi prieteni,

Sărbătoarea Crăciunului este oportunitatea noastră să ne bucurăm de liniște și să reflectăm asupra tuturor reușitelor din anul care e pe cale să se încheie. 2018 a fost un an al marilor reforme pentru oameni, în care îndeplinirea promisiunilor cuprinse în programul de guvernare PSD-ALDE a reprezentat coloana vertebrală a politicii noastre. Guvernul României a continuat să se orientează către dezvoltare în plan local, susținută prin fondurile și instrumentele necesare. Dezvoltarea în plan local este o prioritate asumată deschis de Guvernul României, este viziunea noastră pentru dezvoltarea țării, la baza căreia stau comunități locale puternice și oameni care se bucură de respect și demnitate.

În 2018, România a depășit pragul de 20% ca absorbție a fondurilor europene, direcționate către mari proiecte, dar și către multiple inițiative în plan local. Județul Dâmbovița se află în topul județelor României, din punct de vedere al absorbției fondurilor europene, direcționate către proiecte de infrastructură și nu numai. Acest lucru demonstrează capacitatea noastră de muncă, ambiția dâmbovițenilor și dorința de valorificare a tuturor oportunităților disponibile. Viitorul județului și al regiunii noastre sunteți dumneavoastră, cei harnici și implicați, uniți, solidari cu cei din jur.

În anul 2018 m-am întors acasă, în Dâmbovița, ca Președinte interimar al organizației Partidului Social-Democrat. Am avut parte de o primire călduroasă din partea dâmbovițenilor și a colegilor, alături de care voi continua să cred într-o Românie modernă și respectată în Europa. Ne așteaptă un 2019 plin de provocări – dar mai ambițios, mai hotărât, mai bun. Cu dumneavoastră, stimați dâmbovițeni, dragi prieteni, România crește frumos și sigur, în fiecare zi.

Fie ca anul 2019 să ne găsească mai uniți și mai determinați să construim împreună un viitor luminos pentru țara noastră. Pășind împreună către viitor, sper ca Sfintele Sărbători să vă aducă un moment de tihnă și bucurie, alături de familie și de toți cei apropiați. Vă doresc multă sănătate, putere, prosperitate și împliniri în anul care urmează!

Cu drag, a dumneavoastră,
Rovana Plumb

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

„Vara campionilor”, maraton cultural, artistic și sportiv la Gura Ocniței!

Publicat

pe

Astăzi – 15 iunie 2026, primarul comunei Gura Ocniței, Liviu Vasilescu, și echipa de inimoși pe care o coordonează au făcut un anunț demn de cartea recordurilor dâmbovițeană. Administrația publică locală pregătește, în colaborare cu biblioteca din localitate și cu sprijinul a numeroși sponsori, un adevărat maraton cultural și recreativ. Festivalul „Vara campionilor” va debuta pe 19 iunie și se va încheia pe 19 iulie. Este cel mai tare și de durată astfel de eveniment organizat vreodată în Gura Ocniței și, de ce să nu spunem, încă nu are rival în județul Dâmbovița. A precizat primarul Liviu Vasilescu că „Vara campionilor” va aduce în comunitate un alt format de petrecere a timpului liber, în special pentru copiii și tinerii din localitate. Vacanța de vară sau măcar o parte importantă din acest interval de timp, la Gura Ocniței, va fi dedicată socializării, comunicării prin intermediul activităților artistice, sportive și de divertisment.

În „Vara campionilor” de la Gura Ocniței se vor organiza spectacole pentru copii și show-uri de stand-up comedy. Nu vor lipsi magia și concursurile sportive dotate cu premii. În colaborare cu Jandarmeria și Crucea Roșie – Filiala Dâmbovița, vor exista ateliere de prim ajutor.

Pasionații de fotbal sunt invitați să urmărească o parte din meciurile disputate la Campionatul Mondial de Fotbal pe un ecran uriaș, cu dimensiunea de 24 de metri. Întreaga comună va fi prinsă sub vraja „Verii campionilor”: la Săcuieni, pe terenul de fotbal, între 19 – 23 iunie, la Adânca, pe terenul sintetic de fotbal, între 26 iunie -1 iulie, și la Gura Ocniței, în parcul central din zona Primăriei, în perioada 3 – 19 iulie.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Anunț important al Primăriei Titu, județul Dâmbovița

Publicat

pe

Foto arhivă

Primăria Orașului Titu informează cetățenii că, în perioada 21.06.2026 – 27.06.2026, în funcție de condițiile meteorologice, pe raza administrativ-teritorială a orașului se vor desfășura tratamente aviochimice pentru combaterea insectelor dăunătoare, respectiv țânțari, muște, omizi și gândaci.

Pentru efectuarea acestor lucrări va fi utilizat produsul AQUA-K-OTHRINE EW 20, insecticid avizat de Ministerul Sănătății și formulat special pentru tratamente aviochimice și aplicare ULV (Ultra Low Volume).

Aducem la cunoștința cetățenilor că produsul utilizat este toxic pentru albine și organismele acvatice, motiv pentru care apicultorii și persoanele care desfășoară activități în apropierea surselor de apă sunt rugați să ia toate măsurile necesare pentru protejarea acestora pe durata efectuării tratamentelor.

Totodată, precizăm că produsul nu prezintă pericol pentru sănătatea populației și pentru mediul înconjurător atunci când este utilizat conform instrucțiunilor producătorului și normelor legale în vigoare.

Aceste acțiuni sunt necesare pentru reducerea disconfortului creat de insecte și pentru menținerea unui mediu sănătos, curat și sigur pentru toți locuitorii orașului Titu. Vă mulțumim pentru înțelegere!

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite