Connect with us

SPORT

FRF recrutează voluntari pentru meciurile EURO 2020 de la Bucureşti

Publicat

pe

Foto: frf.ro

Federaţia Română de Fotbal a lansat, astăzi – 29 ianaurie 2019, campania de informare pentru recrutarea voluntarilor necesari la Turneul Final al EURO. Pentru partidele de la București sunt necesari peste 1.000 de voluntari. Prin urmare, FRF va derula campanii de promovare în mediile tinerilor români, din școli, universități și nu numai.

Procedura de înscriere în programul Voluntari EURO 2020 va fi deschisă de către UEFA la începutul verii 2019. Până atunci, cei interesați vor găsi informații premergătoare pe website-ul FRF.

”Bucureștiul are această șansă, să intre în marea comunitate care unește Bilbao cu St. Petersburg și Baku cu Londra. Este o șansă pe care alte domenii ale societății nu ne-au oferit-o încă la nivel de participare a cetățenilor”, a spus preşedintele FRF – Răzvan Burleanu.

Ediția din 2020 a Campionatului European de fotbal celebrează 60 de ani de la prima ediție și are un format special, de sărbătoare europeană. Pentru prima oara, Turneul final se va derula în 12 țări, ridicând cererea de bilete de meci la 3 milioane. Față de ediția din 2016, vor fi mai mult cu 500.000 de bilete vândute. Primul milon de bilete vor fi puse în vânzare de către UEFA cu un an înaintea turneului, în iunie 2019.

Totodată, interesul deosebit pentru EURO 2020 se reflectă într-o audiență TV estimată la 5 miliarde de telespectatori.

Există și o simbolistică a acestui turneu final. Fiecare oraș gazdă are un pod emblematic, astfel încât podurile Europei unite vor face legătura între suporterii fotbalului. Simbolul Bucureștiului este Podul Basarab.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Dâmboviţa

Antrenorul Ilie Poenaru și-a încheiat contractul cu Chindia după înfrângerea din meciul cu FC Bihor

Publicat

pe

FC Chindia a fost umilită astăzi, 10 aprilie 2026, pe stadionul propriu de FC Bihor. Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-3. Jucătorii târgovișteni, este clar, atâta pot. S-a văzut și în partidele disputate anterior. S-a dus cu vraja de a promova în prima ligă. Și, ca o încununare a eșecului, antrenorul Ilie Poenaru, după disputarea acestui meci uimitor pentru echipa din Chindie, și-a încetat de comun acord raporturile contractuale cu Chindia Târgoviște. Oare, este suficient? Ce să pregătești dacă nu prea ai pe cine?

„Chindia Târgoviște anunță încetarea de comun acord a raporturilor contractuale cu antrenorul Ilie Poenaru. Numit înaintea acestui sezon, Poenaru a pregătit echipa noastră în 26 de meciuri, cu un bilanț de 13 victorii, 3 egaluri și 10 înfrângeri. Cu el antrenor, Chindia a obținut calificarea în play-off-ul ligii secunde. Îi mulțumim pentru toată munca depusă la Târgoviște și îi urăm succes în proiectele viitoare.Interimatul la Chindia va fi asigurat de Nicu Croitoru și de Cristian Toncheff”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a Clubului Chindia Târgoviște.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

Giurgiu

Liga Liceelor Playerfy. Colegiul Național „Ion Maiorescu”, campioana județului Giurgiu

Publicat

pe

Echipa Colegiului Național „Ion Maiorescu” va reprezenta județul Giurgiu în etapa națională Final Four, unde va concura alături de cele mai bune echipe din țară pentru titlul de campioană națională a Ligii Liceelor.

Competiția face parte dintr-un circuit de turnee finale locale, organizate în patru județe: Sibiu și Giurgiu (în cadrul proiectului EDIT Youth Networks, implementat de AJOFM Giurgiu în calitate de beneficiar, în parteneriat cu AJOFM Sibiu și ASOCIATIA EDIT), alături de Constanța și București-Ilfov.

„Susținută de Federația Română de Fotbal, această inițiativă oferă tinerilor ocazia de a fi remarcați la nivel național în ceea ce privește calitățile fotbalistice, de a-și construi încrederea și de a dezvolta valori esențiale pentru viața socială și profesională -respect, colaborare și perseverență”, se precizează într-un comunicat transmis de AJOFM Giurgiu.

 

Etapa locală Giurgiu a competiției Liga Liceelor Playerfy a avut loc în data de 26 martie 2026 și a reunit 100 de tineri din județ, care au arătat că fotbalul poate fi mai mult decât un joc – poate fi un instrument de coeziune socială, implicare și formare a spiritului de echipă.

„EDIT Youth Networks a demonstrat că sportul poate fi un instrument real de implicare și motivare a tinerilor. Energia acestor elevi ne arată că investiția în inițiative educaționale și sportive este o investiție în viitor”, a declarat Virgil Peia Virgil – director executiv AJOM Giurgiu și manager de proiect.

Liga Liceelor Playerfy la fotbal este inclusă în proiectul finanțat din fonduri europene EDIT Youth Networks, derulat de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Giurgiu, în parteneriat cu AJOFM Sibiu și Asociația EDIT. În valoare de aproximativ 2 milioane de euro, proiectul are ca scop dezvoltarea unei rețele de suport pentru tinerii din județele Giurgiu și Sibiu, oferind o gamă completă de servicii: informare, consiliere, orientare în carieră, activități cultural-educative și acțiuni de implicare civică, pentru a facilita accesul tinerilor pe piața muncii.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite