Connect with us

ACTUALITATE

Funcţionari mai mulţi, salarii mai mari şi locuitori… mai puţini!

Publicat

pe

Foto: www.librariaaramis.ro

Un studiu publicat de „dcbusiness.ro” arată că în România, în ciuda faptului că populaţia din mediul rural a scăzut, numărul de funcţionari publici care lucrează în cadrul primăriilor a crescut. Pentru menţinerea în stare de funcţiune a administraţiilor publice locale trebuie să intervină musai statul cu alocări bugetare, în caz contrar activitatea se blochează. Încasările obţinute de primării din taxe şi impozite locale nu pot acoperi nici măcar cheltuielile cu salariile, darămite să contribuie la dezvoltarea localităţilor, la demararea unor proiecte.

„Legea impune un număr de cel puțin 1.500 de locuitori pentru o comună, dar în fiecare județ există un număr apreciabil de localități care nu mai respectă acest criteriu, dar niciun guvern nu a avut curajul, din considerente electorale, să ia taurul de coarne și să recurgă la comasări.

De exemplu, după recensământul din 2012, s-a constatat că, în județul Bistrița-Năsăud, șase comune trebuiau desființate, deoarece avea un număr cuprins între 1.000 și 1.500 de locuitori. În Timiș, situația era și mai gravă. Din cele 10 orașe și 89 de comune, șase orașe și 10 comune trebuiau retragradate. Trei comune aveau un număr de circa 400 de locuitori. Fiecare dintre ele aveau un consiliu local din 10 membri, plus funcționarii din primărie”, scrie dcbusiness.ro.

În 2018, prin lege, primăriile au primit dreptul de a-şi stabili singure nivelul de salarizare. Multe UAT-uri au sărit calul, majorând retribuţiile personalului din administraţie, fără să ţină cont de ceea ce au şi ce pot pune la bugetul local. Edilii care au aprobat lefurile disproporţionat în raport cu veniturile localităţilor au mizat pe faptul că statul le va sări oricum în ajutor, nu îi va lăsa fără salarii. Acum, situaţia devine una critică.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Universitatea „Valahia” din Târgoviște susține incluziunea și accesul echitabil la educație prin bursa „Solidaritate și Implicare”

Publicat

pe

În cadrul măsurilor de sprijin financiar dezvoltate din venituri proprii, Universitatea „Valahia” din Târgoviște acordă Bursa specială de studiu „Solidaritate și Implicare” pentru studenții înscriși la studii cu taxă în cadrul programelor de licență, masterat și doctorat, care provin din categorii vulnerabile sau care au un rol activ în procesele de reprezentare.

Inițiativa completează facilitățile oferite pe durata parcursului universitar și contribuie la diminuarea costurilor asociate vieții de student. Ea răspunde, totodată, contextului actual, în care tinerii de la forma de învățământ cu taxă nu mai beneficiază de burse finanțate de la bugetul de stat.

Prin Bursa „Solidaritate și Implicare” sunt avute în vedere atât situațiile sociale sau medicale deosebite, cât și contribuția celor implicați în reprezentarea colegilor. Pentru cei proveniți din centre de plasament sau case de copii, pentru persoanele rămase fără unul sau ambii părinți, precum și pentru cele cu dizabilități grave ori accentuate, valoarea acordată este egală cu taxa anuală de școlarizare. În cazul celor care se confruntă cu afecțiuni medicale grave și pentru reprezentanții studenților în structurile de conducere, cuantumul este de 50% din taxa anuală de școlarizare.

Facilitatea se acordă o singură dată pentru un singur program de studii și poate fi cumulată cu alte burse, cu respectarea condițiilor specifice fiecărei categorii.

Dosarele se depun la secretariatele facultăților, iar informațiile suplimentare privind metodologia de atribuire pot fi obținute la numărul de telefon 0245 206 101. Procedura de acordare se finalizează la începutul anului universitar, cel târziu până la data de 15 decembrie.

Reclama

Înscrierile pentru sesiunea din luna iulie se realizează online pentru toate cele zece facultăți ale instituției, iar informațiile despre oferta educațională, calendar și actele necesare sunt disponibile pe site-ul https://admitere.valahia.ro/

Educația presupune crearea unui spațiu în care diferențele de context personal nu limitează posibilitatea de a învăța, de a participa și de a contribui. În acest sens, Universitatea„Valahia” din Târgoviște urmărește să păstreze un cadru în care accesul la studii, implicarea și formarea să rămână repere importante ale vieții academice.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

Compania de Apă Târgoviște Dâmbovița angajează expert achiziții publice

Publicat

pe

Compania de Apă Târgoviște – Dâmbovița organizează, în data de 27 iulie 2026, ora 09:30, concurs pentru ocuparea postului vacant de EXPERT ACHIZIȚII PUBLICE în cadrul Serviciului Achiziții Publice și Aprovizionare. Dosarele de candidatură se depun în perioada 16 – 21 iulie 2026, între orele 08:00-15:00, la sediul Companiei de Apă Târgoviște – Dâmbovița.

Anunțul integral aici

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite