Connect with us

Dâmboviţa

Deputata Claudia Gilia, îndemn la toleranţă şi drepturi egale, de „Ziua internaţională a romilor”

Publicat

pe

Claudia Gilia, deputat PSD de Dâmboviţa, a adresat astăzi, 8 aprilie 2019, un mesaj de felicitare şi solidaritate cu ocazia „Zilei internaţionale a romilor”. Parlamentara militează pentru eliminarea discriminării, pentru o viaţă mai bună, pentru toleranţă şi drepturi egale pentru toţi cetăţenii, indiferent de etnie.

„Vă îndemn să începeți să renunțați la stereotipuri și să nu mai acceptați ca semenii noștri să fie discriminați. Vă îndemn să vă gândiți la istoria și cultura romilor care a fost parte a istoriei noastre timp de secole. Din păcate, aceștia au fost discriminați de legi și vremuri, au fost robi pe domeniile boierești și mănăstirești. Sate întregi de romi erau tratate ca obiecte sau unelte de muncă. Nu demult, li s-au dat drepturile cetățenești, însă, acestea au fost intenționat golite de sens de autorități (vorbim de perioada comunistă și de tranziție).

Pornind de la aceste fapte, avem obligația morală și legală să fim mai toleranți, să acceptăm și să recunoaștem că nu sunt diferiți de noi și că trebuie să aibă aceleași drepturi, să beneficieze de aceleași șanse și să încurajăm autoritățile locale și centrale să acceseze fonduri europene pentru a le ajuta comunitățile să se dezvolte. Au o cultură bogată și frumoasă, și tocmai de aceea ea nu trebuie lăsată să dispară în nepăsare sau probleme legate de sărăcie sau șanse reduse la educație.

Vreau să cred că în scurt timp vor dispărea discursurile de ură la adresa romilor și discriminările de orice natură. Un discurs al urii poate naște conflicte fatale, iar viața poate fi făcută mai frumoasă doar dacă ne respectăm diversitatea și pe cei care trăiesc în vecinătatea noastră”, a spus Claudia Gilia.

Cititi mai mult
Reclamă
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ACTUALITATE

Arhiepiscopia Târgoviștei sprijină construirea unei biserici ortodoxe în Japonia

Publicat

pe

Starețul Mănăstirii „Înălțarea Domnului – Cota 1000”, din județul Dâmbovița, a mers, un binecuvântarea Mitropolitului Nifon – Arhiepiscopul Târgoviștei, în Japonia, pentru a contribui la ridicarea unei biserici din lemn în cimitirul Parohiei „Sf. Gheorghe” a Comunității ortodoxe române din Tokyo, din Minami Alps, Yamanashi.

„Părintele stareț Hristofor a contribuit la confecționarea, în România și, apoi, la montarea și asamblarea în Japonia a structurii din lemn a acestui locaș de cult. În prezent, se lucrează la realizarea învelitorii acoperișului, la instalația electrică, la confecționarea și montarea catapetesmei și a mobilierului bisericesc, precum și la alte lucrări de finisare necesare finalizării proiectului.

Menționăm că această biserică, având hramurile „Învierea lui Lazăr” și „Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou”, a fost realizată cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, după modelul bisericii de lemn a Schitului Runcu Cucuteanca din Arhiepiscopia Târgoviștei”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de Arhiepiscopia Târgoviștei.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

ACTUALITATE

ITM Dâmbovița, campanie de informare privind contractul colectiv de muncă

Publicat

pe

Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița derulează, până la finalul anului 2026, o campanie de informare pentru promovarea negocierilor colective la nivelul angajatorilor, atât din sectorul privat, cât și din cel public, obiectivul urmărit fiind creșterea gradului de conștientizare și informare cu privire la hărțuirea pe criteriul de sex și hărțuirea morală la locul de muncă, precum și pentru promovarea principiului egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați – se precizează într-un comunicat de presă transmis către mass-media. Activități similare vor avea loc în toate județele din țară.

Contractul colectiv de muncă rămâne unul dintre cele mai importante instrumente prin care angajatorii și salariații pot stabili condiții de muncă adaptate specificului fiecărei activități, beneficii suplimentare și mecanisme de dialog care contribuie la stabilitatea și predictibilitatea relațiilor de muncă.

„Inspectorii de muncă vor desfășura activități de informare adresate angajatorilor care au obligația legală de a iniția negocierea colectivă, precum și celor ale căror contracte colective de muncă urmează să expire. O altă componentă importantă a campaniei este dedicată prevenirii și combaterii discriminării, hărțuirii pe criteriul de sex și hărțuirii morale la locul de muncă”, precizează ITM Dâmbovița.

Pe durata campaniei, activitățile de informare vor fi intensificate prin distribuirea de materiale informative, publicarea de informații pe site-ul instituției și pe pagina oficială de Facebook, precum și prin dialog direct cu partenerii sociali și reprezentanții mediului de afaceri.

„Respectul, demnitatea și egalitatea de șanse trebuie să existe în fiecare loc de muncă, indiferent de domeniul de activitate sau de funcția ocupată. Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița susține și promovează un mediu profesional în care fiecare persoană este tratată corect, fără discriminare, hărțuire sau abuz. În activitatea noastră promovăm valori fundamentale precum egalitatea, respectul, diversitatea, empatia și responsabilitatea și îi încurajăm pe toți angajatorii să transforme aceste principii în practici reale, asumate și vizibile la nivelul fiecărei organizații”, a declarat inspectorul-șef al ITM Dâmbovița – Marius Lixandru.

Urmărește Incomod Media și pe Google News

Cititi mai mult

 

 

 

PUBLICITATE

Cele mai citite